Dr. Melczer Zsolt a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyász szakorvosa szerint fontos tisztázni, hogy ha egy kamaszlány még érintetlen (virgo intacta), és teljesen panaszmentes, akkor nem igazán tud a nőgyógyász teljes vizsgálatot végezni. Ezt nem is szabad erőltetni. „Ezt elsősorban az anyukákkal kell megértetni” - mondja a szakember. Természetesen más a kérdés, ha bármilyen nőgyógyászati panasz (pl. petefészek-cysta) fennáll. Egy még szűzlányt általában végbélen keresztül vizsgálnak meg, viszont 16 éves korától a tinédzser dönthet az őt érintő orvosi kezelésekről. A kamaszok általában két okból fordulnak nőgyógyászhoz. „A leggyakrabban az édesanya kíséretében érkeznek méghozzá a fogamzásgátlás miatt.
Ebben pozitív tendenciát vélek felfedezni, vagyis előre gondolkodnak a fiatalok, úgy érzik, hamarosan elérkezik az idő, és szeretnék a számukra legmegfelelőbb fogamzásgátlási módot megtalálni.
Azt gondolom ez jó irány, mert lelkileg és testileg is egy nem kívánt terhesség lehet a legmegterhelőbb egy tinédzser számára” – folytatja Dr. Melczer, aki szerint a kamaszoknál kiemelten fontos, hogy hogyan zajlik a vizsgálat. „Az ő esetükben elmaradhatatlan a folyamatos tájékoztatás, az édesanya jelenléte, a figyelemelterelés, az empatikus nővér. Nyugalomra van szükségük, és arra, hogy azt érezzék: biztonságban vannak.”
A felnőtt nőknél is gyakran előfordul, hogy húgyúti fertőzésekkel, vesemedence gyulladással és hólyaghuruttal a nőgyógyászukat keresik fel, pedig ilyenkor elsősorban urológiai szakvizsgálat lehet szükségesebb. Igaz ez a fiatal lányokra is. Viszont egy-egy antibiotikumos kezelést követően kialakulhatnak gombás hüvelyi folyások, ami már a nőgyógyász szakterülete. „Amennyiben a páciens már nem szűz, úgy egy folyásért akár nemi úton terjedő betegségek is felelősek lehetnek, ugyanakkor ez csak az esetek 5%-ban van így.
Általában a folyások valamilyen Candida gomba vagy bakteriális fertőzés következtében jelentkeznek, amelyek azonban a saját hüvelyflóra tagjai, és nem kívülről kerültek be.
Így a hüvelyi PH megváltozatásával okoznak panaszt. Ez pedig serdülőkorban legalább annyira jellemző, mint a felnőtt nőknél” - mondja a szakorvos.
A kamaszoknál kiemelten fontos, hogy kellően megfelelő információval rendelkezzenek a HPV-ről. Ezzel kapcsolatban Melczer doktornak vegyesek a tapasztalatai. „Legyen szó a HPV-ről, vagy a fogamzásgátlásról, a felvilágosításnak jelentős szerepe van. A SOTE-n immár 30 éve működik egy csoport, ami hallgatókból áll, és akik általános iskolákba és gimnáziumokba járnak felvilágosító órákat tartani.
A HPV-t illetően vidéken rosszabb a helyzet, ott hiányosabbak az ismeretek.
Megoldás lehet, hogy már az általános iskolában kapjanak kellő információt a diákok pl. egy „egészségnevelés” tantárgyon belül.” A doktor veszélyesnek tartja, hogy a fiatalok manapság szinte kizárólag az interneten keresik a választ mindenre. „Kezükben van az okostelefon és megbízhatatlan forrásokból próbálják meg kideríteni, hogy mi lehet a bajuk. Ez pedig gyakran azt eredményezi, hogy nem kerülnek időben orvoshoz.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.