Gyorsan terjedhetnek északra a trópusi betegségek egy új kutatás szerint. A tanulmányt a Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán ismertették, amely szombaton kezdődött Amszterdamban.
A kutatók szerint
a trópusi betegségeket terjesztő rovarok északra húzódását a felmelegedésen kívül a nemzetközi utazások és a kereskedelem is elősegíti.
Korábban érintetlen területeken, a magasabb szélességi fokokon, így Észak-Európa egyes részein is megjelenhetnek a fertőzések, ha nem javítják a járványkitörések környezeti és éghajlati előjeleinek megfigyelését és az ellenőrzést, az adatok megosztását – idézte a EurekAlert.com a kutatókat.
A hosszabbra nyúló meleg évszak kedvez a trópusi betegségeket terjesztő rovaroknak,
A melegebb és nedvesebb körülmények ideálisak lehetnek a csikungunya- és denguelázat hordozó ázsiai tigrisszúnyog szaporodásához és terjedéséhez
Európa nagy részén, beleértve Közép-Európát is.
Korábban az ázsiai tigrisszúnyog terjesztette dengueláz a trópusi és szubtrópusi területekre korlátozódott, mivel a fagy elpusztítja a petéket és a lárvákat, a hosszabb nyarak miatt azonban néhány évtizeden belül Európa nagyobb részén is áttelelhetnek – mondták a kutatók.
A kullancstól származó agyhártyagyulladás (TBE) és a Lyme-kór terjedésére már most alkalmas az európai éghajlat. Az Európai Unióban évente 65 ezerre becsülik a Lyme-kóros esetek számát, a TBE bejelentett eseteinek száma 400 százalékkal emelkedett.
Klímamodellek alapján 2040–2060-ra 3,8 százalékkal növekedhet a közönséges kullancs élőhelyének mérete Európában – MTI.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.