Először is nem árt tisztázni, hogy pontosan mit jelent a stressz fogalma. Sokan összekeverik a düh, a harag, a depresszió érzésével, pedig a stressz valójában a szervezet reakciója a minket körülvevő világból érkező különböző ingerekre. Éppen ezért bizonyos mértékig teljesen normális a jelenléte, sőt szükséges is. Hivatalos definíciója szerint a stressz a szervezet általános reakciója azokra az ingerekre, amelyek a szokásos magatartásból kibillentik, alkalmazkodásra, a megszokotthoz képest eltérő válaszreakcióra késztetik. Ezt vészhelyzetként értékeli a szervezetünk, és adrenalintermelésbe kezd. Az adrenalin hormon hatására pedig megnő a szívverésünk, fokozott válaszkészség jön létre, a szervezet reakcióideje pedig lecsökken. A hirtelen érkező stresszhelyzetekre így reagál a szerveztünk, ám amint az adott vészhelyzet elhárul, a szervezetünk hormontermelése ismét normalizálódik, és minden visszaáll a nyugalmi állapotba.
Akkor van baj, ha a stressz hosszabb ideig, tartósan jelen van az életünkben
Más a helyzet akkor, amikor a fent leírt folyamat állandósul, tehát huzamosabb ideig vagyunk kitéve a stressz okozta hatásoknak. Ilyen helyzet lehet például a munkahelyeken a munkakörökhöz kapcsolódó feladatok intézése, a túl magas elvárások, felelősség, vizsgaidőszakban a vizsgadrukk, a feszült otthoni légkör, a megoldatlan családi problémák, vezetés közben a forgalmi dugók, az elkezdett, de be nem fejezett dolgaink súlya... Még hosszan sorolhatnánk azokat a stresszhelyzeteket, amelyekkel nap mint nap meg kell birkóznunk. Ilyenkor állandósul az adrenalintúltermelés, aminek következtében a szervezet fentebb említett válaszreakciói akár különböző kóros elváltozásokat is előidézhetnek.
Érdekesség
Létezik úgynevezett pozitív stressz is. A szaknyelv szerint ez az úgynevezett eustressz, amely egyáltalán nem káros, sőt a fejlődést, előrejutást segíti elő, a siker érzésével együtt járó akciókra készteti az embert.Milyen testi tünetekkel jelentkezik?
Hosszú távon megemelkedhet a vérnyomás, fokozódhat a szervezet vízvisszatartása. Megemelkedhet a pulzusszám, a szokásosnál erősebb verítékezés figyelhető meg, esetleg légszomj is kialakulhat. Ezek a tünetek közösen, együttes erővel pedig akár szorongáshoz, depresszióhoz vagy szívbetegség kialakulásához is vezethetnek.
Mit tehetünk ellene?
Nagyon nevetségesen hangozhat az, hogy próbáljunk meg nem stresszelni, de a titok mégiscsak ez. Figyeljünk oda magunkra, a testünk jelzéseire. Végezzünk rendszeresen olyan tevékenységeket, amelyek ellazítanak, kikapcsolnak. Lehet ez egy hosszabb séta a közeli erdőben, egy pihentető forró fürdő, jóga, meditáció, bármi. Figyeljünk oda a légzésünkre, annak egyenletességére, és igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot. Amint úgy érezzük, hogy stresszhelyzetbe kerültünk, próbáljunk tudatosan megnyugodni, és átgondolni, hogyan jöhetünk ki jól a kialakult helyzetből. Nem utolsósorban ott vannak vény nélkül kapható, különböző hangulatjavító, nyugtató hatású gyógynövények kivonatából készült patikai készítmények is, amelyek nagy segítségünkre lehetnek a nehéz időszakokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.