A 3 leggyakoribb tévhit a hüvelyszárazságról

Forrás: Shutterstock -
tévhit szövődmények Cikatridina2021 hüvelyszárazság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sok nő életét keseríti meg a hüvelyszárazság, ennek ellenére még mindig kevesen beszélnek róla. Sokan nem is tudják, hogy mivel állnak szemben, mert azt gondolják, hogy ez a probléma csak a változókorba lépő nőket érintheti. Íme a legnagyobb tévhitek a hüvelyszárazsággal kapcsolatban.

A hüvelyhám állapotát a nemi hormonok befolyásolják. A természetes hormoningadozás, amit a menstruációs ciklus, a terhesség, a szoptatás vagy a változókor okoz, hatással van a hüvelyhámra is. Alacsonyabb ösztrogénhormonszint esetén a hüvelyhám elvékonyodik, szárazabbá, érzékenyebbé válik, veszít rugalmasságából, csökken az ellenállóképessége, ezért sérülékenyebbé és fertőzésekre hajlamosabbá válik. A hüvelyszárazság azonban nem csak hormonpótlással gyógyítható, és nem is csupán a változókorban jelentkezik. Lássuk ebben a témában a három leggyakoribb tévhitet!

Fiatal nőkkel is megtörténhet

A hüvelyszárazsággal járó kellemetlenségeket az okozza, hogy a hüvelyben nem termelődik elég váladék. A hüvely felszíne kiszárad, érzékennyé válik, ami viszkető, égő érzést okoz. A szárazság miatt sérülékenyebb a hámszövet, amit apró vérzések is jelezhetnek, valamint fájdalmassá válhat a szexuális együttlét. Felülfertőződve kísérheti bűzös, sárgás folyás, de vizelési panaszok is előfordulhatnak. A gondok azonban nem kizárólag a változókorban jelentkezhetnek. A hüvelyszárazságot okozhatja hormonális fogamzásgátlás, de jelentkezhet a menstruáció elején és végén, szülés után a szoptatás idején, okozhatja cukorbetegség, de egyes nőgyógyászati daganatos megbetegedések kezelése is. Emelett a kemo - és a sugárterápia mellékhatása is lehet. Fiatalabb nőknél a stressz vagy egy erősebb diéta, esetleg étkezési zavar, illetve erőteljes sport is kiválthatja.

A szárazság miatt sérülékenyebb a hámszövet, amit apró vérzések is jelezhetnek, valamint fájdalmassá válhat a szexuális együttlét Forrás: Shutterstock

A síkosító csak tüneti kezelés

A hüvelyszárazság gondokat okozhat a szexuális együttlétek során is. Tévedés azt hinni, hogy ilyenkor a síkosító a megoldás, mivel az csak pillanatnyi segítséget nyújt. Mindenképpen fel kell tárni a kiváltó okokat, mert a probléma nem fog magától elmúlni. A legtöbb esetben az orvos hormonokkal kezeli a hüvelyszárazságot, azonban ez nem mindig lehetséges. Vannak olyan helyzetek, amikor a hormontartalmú készítmények alkalmazása kifejezetten ellenjavallt, ilyenkor érdemes a hormonmentes hüvelykúpokhoz nyúlni, amelyek vízmegkötő tulajdonságú hialuronsav-tartalmuknak köszönhetően ápolják a kiszáradt hüvelyhámot, más összetevőik pedig hozzájárulnak a sérült szövetek gyorsabb regenerálódásához.

Mindenképpen fel kell tárni a kiváltó okokat, mert a probléma nem fog magától elmúlni Forrás: Shutterstock

Vannak szövődmények

Tévedés, hogy a hüvelyszárazságnak nincsenek szövődményei, vagy ha vannak, akkor csak erre a területre korlátozódnak. Nem helyes, hogy sokan a tünetek jelentkezése után évekig várnak, mire végre orvoshoz fordulnak. Ha a hüvelyszárazság krónikussá válik, akkor a fájdalom és a viszkető, égő érzés a hüvelybemenetet is érintheti, és akár az egyszerű leülés is fájdalmassá válhat. A szárazság miatt elvékonyodott hámréteg a gyulladások rizikótényezője, a gyulladások pedig még inkább rontanak a helyzeten.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.