Nagyon sok ember súlyára hatással vannak a stresszesebb időszakok. Egyesek hízni kezdenek, mások megszabadulnak pár kilótól. A következmények emberenként és esetenként eltérnek, egy közös pont azonban mégis létezik: idegrendszerünk képes befolyásolni étvágyunkat és egészségügyi állapotunkat. Mégis hogyan?
Folyton a cukros ételeket kívánom, mióta állandóan ideges vagyok, vajon miért?
Sokan érzékeljük, hogy a durvább időszakokban nem csak a napi rutinunk elvégzése válik nehézkessé, hanem a súlyunk is változik. Ha a test szintjén szeretnénk vizsgálni ezt a következményt, azt mondhatnánk, a rengeteg "agyalás" hatására szervezetünk kimerül, és túlélő üzemmódba kapcsol. Mit jelent ez pontosan?
Ebben a "harcos"állapotban megemelkedik a kortizol stresszhormon a szervezetünkben, amely a túlélésért felel. Tekintettel arra, hogy a hormonszint ingadozása nagy hatással van a vércukorszintünkre, automatikusan befolyásolja, mennyire kívánjuk a cukros ételeket. Tehát ha úgy érezzük, az idegeink az egekben táncolnak, ne csodálkozzunk, ha sokkal jobban kívánjuk a péksüteményeket. S ha ez még nem lenne elég indok a hízásra, egyeseknél az anyagcsere is lelassul idegesebb időszakokban, így nagyobb az esélye annak, hogy felszaladnak a kilók. A legrosszabb ráadásul az, hogy mivel az izmokból a szervezet könnyebben jut energiához, ezeket kezdi égetni a zsír helyett, ami automatikusan hozza magával a jojó-effektust, így hiába próbálsz meg fogyókúrázni, nem vagy képes leadni a kilókat, ha pedig mégis, azok hamar visszajönnek.
Nehezebb időszakon megyek keresztül, folyamatosan fogyok, segítség!
Egyeseknél a kortizolszint emelkedik meg fokozott stressz hatására, másoknál az adrenalin szökhet az egekbe. Tény, hogy ez a hormon felel energiaszintünkért, és napi tevékenységeink elvégzéséért, azonban az étvágyat is lecsökkenti, ha túlteng a szervezetünkben. A tehetetlenség és az egész napos idegeskedés pedig előbb-utóbb fizikai tünetekhez vezethet, mint hasfájás, hasmenés, fejfájás, ízületi gyulladás. Természetes, hogy ebben a gyengébb állapotunkban nem kívánjuk annyira az ételeket, s ha még ennénk is, valószínűleg hamar távozna belőlünk az emésztőrendszerünk funkcióinak megváltozása miatt. Emellett a stressz mindent elsöprő ereje még azt is eléri, hogy ne gondolj semmi másra egész nap, csak a problémákra, így még az is előfordulhat, hogy kihagysz egy-egy étkezést, ami szintén fogyáshoz vezethet.
Mondhatjuk, hogy az idegrendszerünk állapotához igazodik a testünk? Igen! Az idegek közvetlen kapcsolatban állnak az érzelmi állapotainkkal és a stresszreakciókkal. Ebből fakad a hízás és a fogyás is.
Tekintettel arra, hogy a testi reakciók lelki problémák és stressz-szintünk megemelkedésének a következménye, érdemes nehezebb időszakokban nagy hangsúlyt fektetnünk idegrendszerünk megnyugtatására. Beszélhetünk sportról, meditációról, jógáról, baráti társaságról, a legfontosabb az, hogy próbáljunk meg nyugalmat találni valamilyen tevékenységben, ami kikapcsolja – még ha csak átmenetileg is – a vészjelző állapotot.
A testünkben zajló folyamatok helyreállításához pedig a legnagyobb hangsúlyt étkezési szokásainkra kell fektetnünk. Próbáljunk meg minél színesebb ételeket fogyasztani, ha kell, állítsunk be ébresztőórát 3 óránként, hogy ne felejtsünk el enni.
Amennyiben azonban úgy érezzük, egyedül nem tudjuk megoldani a problémákat, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni. Jó választás lehet a pszichológus, vagy akár dietetikus is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.