Kevesen tudják elképzelni kávé nélkül a reggelt, pedig a frissesség titka nem ebben rejlik; ha az életmódod nem megfelelő, akkor önmagában nem fog segíteni, hogy jól induljon a napod. Alapvetően a rendszeres kávéfogyasztás nem ártalmas: a koffein többek között csökkentheti a csontritkulás kockázatát, növeli a koncentrációs képességet, és véd a szív- és érrendszeri megbetegedésektől. Azonban ha csak a kávéra hagyatkozol, előfordulhat, hogy a napi ajánlott mennyiségnél (ami 2-3 csésze) többet fogyasztasz, a túlzott koffeinbevitel pedig növeli a vérnyomást, fokozza a szorongást és emésztési zavarok meglétekor gyakrabban jelentkezik haspuffadás, hasmenés, gyomorégés. De szerencsére nem ez az egyetlen mód arra, hogy extra energiához juttassuk a szervezetünket; és ezeket a lépéseket akkor is érdemes betartani, ha kávéfogyasztó vagy.
Érdemes rögtön ébredés után friss ivóvíz fogyasztásával kezdeni a napot. Az ébredés utáni vízivás pótolja az elveszett folyadékot, segít az emésztés beindításában, felgyorsítja a rehidratációs folyamatot, biztosítva, hogy szerveink és szöveteink minél előbb hozzájussanak a működésükhöz szükséges folyadékmennyiséghez, valamint megnöveli a szellemi teljesítőképességet.
A friss levegő, a napfény pozitívan hat az energiaszintünkre, többek között azért, mert a napfény szabályozó szerepet játszik a belső óránk működésében, és hozzájárul például a szezonális hangulatzavarok elleni küzdelemhez. Egy rövid 10-15 perces séta serkenti a vérkeringést, javítja az alvás minőségét, így nagyobb esélyünk van rá, hogy kávé nélkül is kipihenten kezdjük a napot.
A fizikai aktivitással járó mozgás endorfinokat, más néven "jó közérzet" hormonokat szabadít fel, amelyek segítenek enyhíteni a szorongás tüneteit, elősegítik a szív egészségét. Legyen szó élénk sétáról, kocogásról, kerékpározásról, ha ebédidőben beiktatunk egy 30-40 perces edzést (ami akár egy gyors séta is lehet), akkor délután sokkal jobban bírjuk majd a fizikai és szellemi terhelést, kávé nélkül is.
A kiegyensúlyozott táplálkozásnak az agyra is jó hatása van, különösen akkor, ha jól válogatjuk meg az elfogyasztott ételeket. Az egyszerű szénhidrátok – sütemények, jégkrémek, kekszek – általában magas cukor- és alacsony rosttartalmúak, az egyszerű kémiai felépítés miatt emésztésük kevés időt igényel. Ezzel szemben az összetett szénhidrátok lassabban bomlanak le glükózzá, így egyenletes és hosszan tartó energiát biztosítanak. Ez pedig segít abban, hogy kávé nélkül is bírjuk napközben az iramot. Ebédre együnk inkább egy teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvicset (ne pedig tésztát), így elkerülhetjük a délutáni álmosságot.
Az illóolajok nemcsak kellemes illatot nyújtanak, de bizonyos szagok beindítják az érzékszerveinket, segítenek összpontosítani, és energiát adnak. Ezért, ha szeretnénk kipihentebben, energikusabban ébredni kávé nélkül is, próbáljuk ki az eukaliptusz-, a citrom-, a narancs- vagy a borsmenta olajat. Az illatosítók használatával nemcsak a fáradtsághullámot küzdhetjük le könnyebben, de bizonyos esszenciális illóolajok javítják a vér- és a nyirokkeringést, a közérzetünket és enyhítik a szorongást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.