Fontos dolgot közölt a majomhimlőről a WHO: „Nem egy újabb Covid"

járvány majomhimlő mpox WHO majomhimlő
A majomhimlő terjedése miatt nincs ok pánikra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint annak ellenére sem, hogy a múlt héten Svédországból bejelentették az mpox néven is ismert betegség Klade Ib vírusváltozatának első, Afrikán kívüli felbukkanását.

Hans Kluge, az ENSZ-szervezet regionális igazgatója kedden felhívta a figyelmet arra, hogy a majomhimlő már a legutóbbi, 2022-es kitörése óta jelen van az európai kontinensen, mégpedig a Klade II variáns formájában. Mint mondta, hetente jelenleg mintegy száz fertőzöttet regisztrálnak.

majomhimlő, mpox
A WHO tudja, hogyan tartsa kordában a majomhimlőt.
Forrás: Shutterstock

„Az mpox nem egy újabb Covid" - fogalmazott Kluge videókapcsolat útján tartott genfi sajtótájékoztatóján. „Tudjuk, miként lehet a majomhimlőt kordában tartani" - hangsúlyozta. Felidézte, hogy két évvel ezelőtt a vírus európai terjedését sikerült megfékezni egyebek között azzal, hogy gondosan nyomon követték az új fertőzötteket, rendelkezésre állt oltóanyag, és a megelőző intézkedésekbe közvetlenül bevonták a legveszélyeztetettebb társadalmi rétegeket.

A WHO augusztus 14-én nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a Klade Ib terjedése miatt, mert a szakemberek szerint ez a változat fertőzőbb és súlyosabb megbetegedést idézhet elő a korábban ismerteknél. Kluge mindazonáltal most hangsúlyozta, hogy Európában eddig mindössze egy behurcolt esetről tudnak, a kontinensen továbbra is a Klade II változat a domináns.

Mi az a majomhimlő?

Az elmúlt években a világ számos új és visszatérő vírusos fertőzéssel nézett szembe, amelyek közül az egyik legutóbbi az M ( majomhimlőként ismert) vírus. Az mpox a Poxviridae család Orthopoxvirus nemzetségébe tartozó vírus, amelyet először 1958-ban izoláltak laboratóriumi majmokból, ezért is kapta a majomhimlő elnevezést. Az emberek között való elterjedése és a vírus viszonylag új megjelenése a világ különböző részein újabb kihívások elé állította a közegészségügyet.

Dr. Szlávik János infektológus elmondta, eddig több, mint 17 ezer fertőzés történt, ami komoly aggodalomra ad okot. A fertőzések azért nem jelentek eddig meg Európában, mert olyan országokban van jelen a betegség, ahol nagyon kevés a turista, mint például Kongó. A majomhimlő tünetei közül a láz a legjellemzőbb, a szervezet így védekezik a kórokozó ellen. A vírusos betegségekre jellemző kiütések először az arcon, a tenyéren és a talpon jelennek meg, majd idővel apró hólyagokká válnak. Innen a himlő elnevezés.

Korábban Magyarországon is találtak majomhimlő fertőzést, de azok az esetek nem függnek össze a mostani járvánnyal. 2023 októbere óta elérhető a betegség elleni védőoltás, amit az afrikai országokba utazóknak javasolnak az orvosok. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.