A női szőrtelenítés története: szeméremápolás az ősi módszerektől a brazil gyantáig

szeméremszőrzet szőrtelenítés szépségideál
A nők szeméremtestének ápolása az éles tárgyak használatával kezdődött, és az olyan modern gyakorlatokig fejlődött, mint például a brazil gyantázás. A történelmi feljegyzések azt mutatják, hogy női szőrtelenítés gyakorlatát a kulturális és vallási normák befolyásolták.

„A szépségért szenvedni kell” - tartja a régi mondás, és a nők szenvedtek is érte a múltban, és még a mai napig is. Egyesek szerint ez a szeméremtest ápolása, azaz a női szőrtelenítés szükséges, de olykor igencsak fájdalmas rituáléira is vonatkozik. 

női szőrtelenítés
Az évszázadok során a női szőrtelenítésnek különböző divatjai voltak
Forrás: Shutterstock

A női szőrtelenítés már az ókorban is divat volt 

A női szőrtelenítés története meglepő módszereket rejt magában .Akár Egyiptomban, akár az ókori Rómában, a nők csiszolt kagylóhéjakat vagy köveket, denevérvért, borjúvizeletet vagy szamárzsírt használtak, hogy megszabaduljanak a rakoncátlan szeméremszőrzettől. Mások inkább a bronz késeket, a habkövet vagy a méhviaszt részesítették előnyben. Egy másik technika az volt, hogy vékony cérnaszálakkal csavarták le a szeméremszőrzetet. Egyesek még orpimentet, egy rendkívül mérgező, arzéntartalmú ásványi anyagot is alkalmaztak a nem kívánt szőrszálak feloldására. Eltartott egy ideig, amíg feltalálták a modern borotvát vagy epilátort.

Pedig a testszőrzetnek eredetileg biológiai célja van, nemcsak azért nő ott, mert az evolúció során elfelejtették, a fanszőrzetnek védelmi funkciója van.

A szeméremszőrzet természetes gátként szolgál a kórokozók számára, és megelőzheti a sérüléseket. Azok, akik higiéniai okokkal indokolják a fanszőrzet nyírását, különösen a vízhiányos sivatagi régiókban, csak ürügyként használják ezeket az érveket. Azt is árdemes szem előtt kell tartani,  hogy a fanszőrzet illatanyagokat, úgynevezett feromonokat bocsát ki, amelyek ellenállhatatlanná teszi a nőt.

Vékony csík vagy teljes bozont?

Az évszázadok során a szeméremszőrzetnek különböző divatjai voltak. A női szőrtelenítésnél nemcsak a két véglet létezik, a női szépségideál és a női szépség fogalma folyamatosan változi, a múltban is megmutatkozik, hogy a nők gyakran igyekeznek kreatívan bánni a szeméremszőrzetükkel. Vannak, akik megtartanak egy vékony csíkot, mások megszabadulnak a teljes szeméremszőrzettől vagy a bikinigyantázást választják, azaz eltávolítják a kilóg a bugyiból kilógó szőrszálakat. Akadnak olyanok is, akik formákat nyírnak a szeméremszőrzetükbe, mint a szív vagy a virág, de akár be is festetik azt.

Egyes keleti országokban a szeméremszőrzetet civilizálatlannak tartják, és az emberek inkább csupaszon tartják a nemi szerv területét. Az iszlám még a hívők számára is előírja ezt a parancsolatot: „Elítélendő, ha valaki 40 napnál tovább hagyja nőni a szeméremszőrzetét”.

Eközben egyes afrikai vagy déltengeri kultúrákban a szeméremszőrzetet a termékenység jelének tekintik. Azokban az országokban, ahol a nőknek genetikai okokból kevesebb a fanszőrzetük, például Thaiföldön vagy Japánban, a telt bozontot kívánatosnak tartják. Hiába, mindig azt akarjuk, ami nincs.

Az egyházi tabuktól a germán dzsungelig

Az ókori Rómában a fürdőkultúra részeként szokás volt, hogy a nők leborotválták a szeméremszőrzetüket. Az eljárás azonban a középkorban tabuvá vált, mivel a katolikus egyház a test bűnös kezeléseként tekintett a női szőtelenítésre. Ugyanakkor a 16. és a 18. század között a buja szőrzetet az egészség jelének tekintették.

Napjainkban a média, de mindenekelőtt az internet világszerte egységesítette a szeméremtesápolást. 

A brazil gyantázás az 1990-es évek egyik legnépszerűbb tévésorozatában, a Szex és New Yorkban jelent meg először, utána a brazil gyanta iránti kereslet az egekbe szökött. Új szabványok és új normák születtek. Ahogy a médiában megjelentek az egyre csupaszabb testek, a szőrtelen test szépségideálja globalizálódott. Ez Németországot is érintette, ahol az 1980-as években akadálytalanul nőhetett a fanszőrzet. A francia nőjogi aktivista és újságíró, Florence Herve egyik könyvében megjegyezte, hogy a német nőket „germán dzsungelükről” lehet felismerni. 

Eközben világszerte elterjedtek a gyantázó stúdiók, amelyek lehetővé teszik ügyfeleik számára, hogy megszabaduljanak a nem kívánt szőrszálaktól, beleértve a hónaljszőrzetet is. És egyre több férfi is borotválkozik, legalábbis a fiatalabb generáció tagjai. Az elektrolízis, a forró viasz, a lézer és az elektromos borotva segítségével a női szőrtelenítési stílusoknak gyakorlatilag nincs határa.

A „Bush is back” mozgalom

Az elmúlt évtizedben létrejött egy mozgalom, amely a „bozót visszatérését” hirdeti, bár sokan még mindig provokatívnak tartják a szeméremszőrzet megtartását.

Madonna 2014-ben az Instagramon közzétett szőrös hónalj-szelfije heves reakciókat váltott ki. Olyan amerikai sztárok, mint Lady Gaga énekesnő, Doja Cat rapper vagy Cameron Diaz színésznő nyilvánosan bevallották, hogy teljes szeméremszőrzettel rendelkeznek. Diazt ünnepelték és kritizálták is a témával kapcsolatos nézetei miatt, miután megosztotta azokat 2013-ban megjelent „The Body Book” című művében, amelynek az egyi fejezete az „In Praise of Pubes” (A fanszőrzet dicsérete) címet viseli.

A néhai német színésznő, Christine Kaufmann szintén a szeméremszőrzet mellett szólalt fel 2014-es „Lebenslust” („Életvágy”) című könyvében: „Egyenesen megdöbbent, hogy a felnőtt nők mennyire vissza akarják változtatni magukat prepubertáskori kislányokká. A fanszőrzet része a szépségről alkotott képemnek. Gondozni kell... mint egy kiskertet” — írta.

Ünnepeljük a sokszínűséget

A szeméremszőrzet ünneplése egy új trend, amely a testpozitivitás részének tekinthető. De még sok munkára van szükség ahhoz, hogy a mainstream elfogadottságot kivívja.

Mithu Sanyal kultúrantropológus és újságíró a sokszínűséget hirdeti.

„Tanulmányok azt mutatják, hogy azok, akiknek normatívan szép testük van, azaz akik fiatalok és vékonyak, több szeméremszőrzetet mutathatnak a közösségi médiában, mint azok, akiknek a teste kívül esik ezen a normán. Holott mindenkinek magának kellene eldöntenie, mit kezd a saját szeméremszőrzetével, anélkül, hogy emiatt iközösítsék vagy bántsák. Igazából ünnepelni kellene a sokszínűségünket”.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.