Tudtad? Így segítenek a növényi hormonok!

növényi hormonok
Shutterstock - Tatevosian Yana
növény egészség szervezet hormonok
Azt tudjuk, hogy egészségünk érdekében érdemes minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanunk, arról viszont talán még nem hallottunk, hogy a növényekben található hormonok is nagy hatással lehetnek a szervezetünkre. Ezért fontosak a szerveztünk számára a növényi hormonok.

A növények által termelt hormonok feladata, hogy szabályozzák a növekedésüket, fejlődésüket és a vízfelvételüket. Nemrégiben tudósok arról számoltak be, hogy bélmikrobáink és sejtjeink reagálhatnak ezekre a hormonokra, sőt, termelhetnek is hasonló molekulákat. Összegyűjtöttük, miért fontosak számunkra a növényi hormonok.

növényi hormonok
A növényi hormonok jótékony hatásai a szervezetre
Forrás: Shutterstock

Növényi hormonok fontossága

Azt már korábban bizonyították, hogy a bélmikrobáinknak fontos szerepük van a betegségek – például a gyulladásos bélbetegségek – kialakulásában, jelentősen befolyásolják az immunrendszerünk működését, és hogy ezek a mikrobák képesek a növényi hormonokat átalakítani hatékony fitoösztrogénekké. Nemrégiben a kutatók azt is megállapították, hogy az abszcizinsav (ABA) nevű növényi hormon, amelyet a növények azért szintetizálnak, hogy figyelmeztessék őket a szárazságra, a mi szervezetünkben súlyosbíthatja a gyulladást, míg egy másik növényi hormoncsoport, a gibberellinsavak (GA-k) csökkenthetik a gyulladást. A tudósok ezért azt feltételezik, hogy ezeknek a hormonoknak a bélmikrobák általi szintézise lehet felelős a gyulladásos betegségekre gyakorolt bonyolult és ellentmondásos hatásukért. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a gibberellinsavakban gazdag étrend – például a gabonafélék és a spenót –, elősegíthetné a gyulladásos betegségek leküzdését.

Eredményesek a gyógyításban

Ha jobban belegondolunk, tulajdonképpen eddig is a mikroorganizmusokhoz fordultunk, hogy egészségesebbek legyünk, például amikor probiotikumokat szedtünk. Ha viszont ezeket növényi hormonok szabályozzák, akkor a magokban és zöldségekben lévő hormonok bevitele ugyanezt az eredményt hozhatja. Egy másik példa a növényi hormonok egészségünkre gyakorolt hatására az abszcizinsav (ABA) által serkentett fokozott glükózfelvétel. Ebből a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az ABA-ban gazdag gyümölcsök és zöldségek, például a sárgabarack, az alma, a sárgarépa és az édesburgonya fogyasztása segíthet a cukorbetegség enyhítésében. Egy másik növényi hormon, az indol-ecetsav (IAA) pedig képes lehet elpusztítani a rákos sejteket. A kutatók hozzáteszik, hogy bizonyos növényi hormonokat, köztük az IAA-t is, tovább kell vizsgálni daganatellenes hatásuk szempontjából, hiszen a későbbiekben ez akár hatalmas áttörést jelenthet a daganatos betegségek gyógyításában.

Hasonlóak vagyunk

A legvalószínűbb oka annak, hogy miért hasznosak számunkra a növényi hormonok, az, hogy ezek szerkezetileg rokonok az állatok és az emberek egyes anyagcseretermékeivel. A másik lehetséges magyarázat, hogy például az aszpirin molekulája nagyon hasonlít a szalicilsav molekulájára, amely rendkívül fontos hormon a növények számára. Mi pedig aszpirint szedünk, hogy csökkentsük a fájdalmat és a gyulladást. 

Az is biztos, hogy a szervezetünkben jelen vannak a növényi hormonok, mint az IAA és ABA, és még ha pontosan nem is tudjuk, honnan származnak. 

Természetesen további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megállapítsák, a növényi hormonok milyen hatásokkal lehetnek még a szervezetünkre, valamint azt is vizsgálják még, hogy az emésztési folyamatok korlátozzák-e a növényi hormonok hasznosulását, működését. Abban azonban már biztosak, hogy ezek átformálhatják a táplálkozásról való gondolkodásunkat. A gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék tápértékének másfajta értékeléséről beszélünk azáltal, hogy a növényi hormonokat is számításba vesszük.

Nagy segítség változókorban

Nem véletlen, hogy a mediterrán országokban a nők régóta használnak különböző növényeket a változó kor kellemetlenségeinek leküzdésére. Ennek oka – ha nem is feltétlen tudatosan –, hogy sok növény tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek bizonyos női nemi hormonokhoz hasonlítanak. A menopauza időszakában komoly szenvedést okoznak a hőhullámok, az éjszakai izzadás. A növények viszont a női nemi hormonokhoz, az ösztrogénekhez kémiailag hasonló anyagokat tartalmaznak. Ezek a növényi ösztrogének, a fitoösztrogének sokféle növényben megtalálhatók, legfőképp a lenmagban, a szójában és a legtöbb babfélében. 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.