Ritka betegségek, olykor olyan bizarr és félelmetes tüneteket okoznak, amelyek során az izmok fokozatosan elgyengülnek, majd elsorvadnak, vagy ahol a csontok eldeformálódnak, és az emberi test egyszerűen kővé dermed. A filmekben, sorozatokban gyakran tűnnek fel olyan ritka betegségek, amelyekről azt hinnéd, csupán az írók fantáziájából pattant ki – pedig bizonyos bizarr rendellenességek a valóságban is léteznek. Mutatjuk a legfurcsábbakat!
A ritka betegségek sorát rögtön egy olyan bizarr szindrómával indítjuk, amelyet Lewis Carroll híres regénye ihletett. Dr. John Todd, brit pszichiáter 1955-ben írt először az AIWS-ról. A betegség legszembetűnőbb és gyakran leginkább zavaró tünete a megváltozott testkép. A beteg a testét vagy a körülötte lévő tárgyakat rossz dimenziókban érzékeli: jóval nagyobbnak látja a kezeit, vagy éppen túl aprónak.
Röviden úgy lehetne leírni ezt a betegséget, hogy a testünk lassan megmerevedik, és örökre úgy marad. A Fibrodysplasia ossificans progressiva (FOP) az izmokat és a kötőszövetet fokozatosan csonttá alakítja. Ez mozgáskorlátozottságot és a test fokozatos „megkövesedését” okozza. A genetikai mutáció okozta betegség egyelőre nem gyógyítható, az érintettek általában 40 éves korukig élnek.
A Cotard-szindróma egy ritka pszichiátriai rendellenesség, amelyben az érintett személynek olyan téveszméi vannak, hogy már rég halott és teste bomlásnak indult. A sétáló halott-szindrómában szenvedőknél hiába mutatunk rá olyan tényekre, hogy beszélgetnek másokkal, olvasnak, vagy munkába járnak, ők akkor is meg vannak arról győződve, hogy valójában már rég halottak. Szélsőséges esetekben még enni és inni sem akarnak, mert minek, hiszen nem élnek.
Bármilyen furcsán is hangzik, a farkasember megnevezés nem a horror filmek szörnyalakját, illetve a cirkuszi mutatványosakat jelöli, hanem egy bizarr és különösen ritka betegséget, amely fokozott szőrnövekedést okoz a benne szenvedőknek. A betegség első feljegyzett esete a Kanári-szigetekről származik, az érintett Petrus Gonsalvus volt. A férfinak két lánya, egy fia és egy unokája volt, de a teljes Gonsalvus családot érintette a hypertrichosis.
A születéskor is meglévő hypertrichosisra jelenleg nincs gyógymód, tüneti kezeléssel, vagyis különböző szőrtelenítési eljárásokkal csökkenthető a szőrszálak mennyisége.
A Proteus-szindróma egy rendkívül ritka genetikai eredetű betegség, 1976-os leírása óta alig 200 esetről tud az orvostudomány. Ez a genetikai rendellenesség az egész testben túlzott daganatos növekedést okoz. A betegség általában aszimmetrikus elváltozásokat okoz, vagyis csak az egyik oldal végtagjait, illetve a koponyát érinti. A 19. században például Joseph Merrick élt ezzel a betegséggel, és Elefántember néven szerepelt egy panoptikumban.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.