Az orvos, amikor egészségünkkel kapcsolatos kérdéseket tesz fel, általában a teljes igazságot szeretné hallani tőlünk. De nem is olyan nagy a baj, majd elmúlik magától, volt már rosszabb. A legtöbbször ilyen és ehhez hasonló magyarázatokkal próbáljuk elhessegetni a gondolatot, hogy felkeressük a háziorvosunkat, aki előtt gyakran hajlamosak vagyunk elhallgatni a tényeket. Úgy gondoljuk, illetlenség bizonyos témáról nyilvánosan beszélni, szégyelljük magunkat és tartunk tőle, hogy a szakember kritizál vagy elítél minket szokásaink és egészségügyi állapotunk miatt. Ezért néha füllentünk, hogy egy kicsit jobb színben tüntessük fel magunkat. De vajon miben hazudunk a leggyakrabban?
Nagyon sok betegség esetében az életmódváltás is elegendő ahhoz, hogy a tüneteink enyhüljenek vagy akár teljesen el is múljanak. Ezért nem érdemes füllenteni az alkoholfogyasztásról vagy a dohányzásról, mert ezek befolyásolhatják a gyógyszerek hatását és lassíthatják a műtétek utáni gyógyulási folyamatot. Ezek olyan rizikótényezők, melyeket ismernie kell az orvosnak, mielőtt meghoz egy-egy döntést.
A mozgásban gazdag életmód és a rendszeres sportolás köztudottan számos pozitív élettani hatást rejt magában, alapvető fontosságú az immunrendszer megfelelő működése és a jó egészségi állapot fenntartása szempontjából. Az egészség azonban nem ott kezdődik, hogy több tízezer forintért edzőterembe járunk. Számos egyéb módja is van az aktív életmódnak: kertészkedés, jóga vagy egy kiadós séta a szabadban.
Gyakran hajlamosak vagyunk lódítani az étkezési szokásainkról, vagy eltúlozni, hogy mennyi zöldséget vagy gyümölcsöt eszünk. Ha viszont nem mondjuk el az orvosunknak őszintén, hogy milyen étkezési szokásaink vannak, annak akár felesleges gyógyszerezés is lehet a következménye. Egy dietetikus azonban az egyéni étrend kialakításával és nyomon követésével sokat segíthet az egészségi állapotunk javításában és fenntartásában.
A krónikus betegek körülbelül fele nem úgy szedi a gyógyszereket, ahogy azt előírták neki. Van, aki egyszerűen elfelejti bevenni, másokat anyagi okok tartanak vissza, de az is előfordulhat, hogy félünk a mellékhatásoktól, emiatt pedig feleslegesnek tartjuk a gyógyszerek szedését. Ha nem szedjük be a gyógyszert, mégis ezt mondjuk az orvosunknak, nem fog tudni az esetleges kellemetlen mellékhatásokról vagy arról, hogy változtatni kellene az adagoláson. Ha viszont a pénz a probléma, orvosunk segíthet megtalálni a költségek csökkentésének módját.
Ha rendszeresen problémáink vannak a hálószobában – a szexuális vágy csökkenése, vagy a merevedési zavar (ED) –, komoly intőjel lehet, amiről orvosunknak is tudnia kell, különösen, ha még fiatalok vagyunk és egyébként egészségesek. Éppen ezért fontos, hogy időben forduljunk szakemberhez, megelőzve ezzel egy későbbi szívinfarktust vagy agyvérzést.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.