Mi befolyásolja, hogy mekkorára növünk - A genetikán innen és túl

magasság környezet genetika
Sokan rácsodálkoznak arra, hogy lehet az, hogy magas szülőknek alacsonyak lesznek a gyerekei és fordítva. Kutatások szerint a magasság nem csak a genetikán múlik.

Sokan azt gondolják, hogy a magasság egyszerűen örökletes kérdés – ha magas szülők gyermeke vagy, te is magas leszel, és fordítva. Bár a genetika valóban alapvető szerepet játszik a testmagasságban, a kép ennél jóval összetettebb. A magasság nem csupán genetikai kérdés, hanem számos tényező – táplálkozás, hormonok, környezeti hatások és nemi különbségek – együttes eredménye.

A magasság nem csak genetikai kérdés
A magasság nem csak genetikai kérdés
Forrás: Shutterstock

A genetika az egyik legfontosabb tényező a magasság esetében 

Dr. Sarah Jarvis brit orvos elmondta, hogy a genetika az egyik legfontosabb tényező a testmagasság meghatározásában. A magasságot befolyásoló géneket mindkét szülőtől örököljük, így mindkettejük genetikája formálja a gyermek magasságlehetőségeit. Érdekes módon azonban, még ha az egyik szülő nem is túl magas, ha magas családtagjai vannak, a magasságért felelős géneket még mindig átadhatja és ily módon a magasság tulajdonképpen öröklődik. 

... de nemcsak a gének számítanak

A genetikai adottságokon túl más tényezők is hatással vannak a magasságra. Az egyik ilyen a táplálkozás. Az anya táplálkozása már a terhesség alatt befolyásolhatja a születendő gyermek fejlődését. A korai gyermekkori táplálkozás szintén kritikus: a kiegyensúlyozott étrend elősegíti a gyermek növekedését, míg a hiányállapotok fejlődésbeli visszamaradást okozhatnak. A fejlődés során különösen fontosak a teljes értékű ételek, a fehérjék és a vitaminok. Az olyan alapvető tápanyagok, mint a kalcium és a D-vitamin a csontok fejlődéséhez elengedhetetlenek.

Hormonok és növekedési rendellenességek

A hormonok is kulcsfontosságúak a növekedés szempontjából. A pajzsmirigyhormonok, a növekedési hormonok és a nemi hormonok (mint a tesztoszteron és az ösztrogén) befolyásolják a test növekedését. Például a pajzsmirigy-alulműködés a növekedés lelassulásához vezethet. Egy másik ismert rendellenesség - a túlzott növekedési hormon termelődése miatt kialakuló - gigantizmust és túlzottan gyors növekedést okoz. Ezzel szemben a kisemberek testmérete és testarányai is a genetikai tényezők eredménye. 

A környezeti hatások és az aktivitás is fontos 

A környezeti tényezők, például a légszennyezés szintén befolyásolhatja a növekedést. Egyes kutatások szerint a szennyezett levegőnek való kitettség gátolhatja a gyermek növekedését, különösen, ha a légszennyezés már a terhesség alatt fennáll. A testmozgás azonban erősíti a csontokat, ami  a magasságra is hatással.

Nő vagy férfi? 

A nemi különbségek szintén nagy hatással vannak a testmagasságra. Általánosságban a férfiak 14 cm-rel magasabbak, mint a nők. A férfiak magasabb tesztoszteronszintje miatt a sejtek növekedési üteme gyorsabb, és sűrűbb, nehezebb csontozatuk is segíti őket a nagyobb testmagasság elérésében. A lányok fiatal korukban ugyan gyorsabban nőnek, de a férfiak növekedése hosszabb ideig tart.

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.