A terhesség alatt a női test hormonális, immunológiai és anatómiai változásokon megy keresztül, amelyek érzékenyebbé teszik a várandós szervezetét a hüvelyi fertőzésekkel szemben.
A terhesség alatt megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint befolyásolja a hüvelyflórát. Az immunrendszer is átalakul, hogy a magzatot, mint félig idegen eredetű szövetet, ne támadja meg. Ez az átalakulás az immunválasz egyes elemeinek csökkenéséhez vezet, miközben az immunrendszer nem sejtes része felerősödik. Bár ez a folyamat a magzat védelmét szolgálja, hajlamosabbá teheti az anyát bizonyos fertőzésekre, köztük a bakteriális hüvelyfertőzésekre. A méh növekedésével együtt az alhasi szervek, így a hüvely és a húgycső is nagyobb nyomás alá kerülnek. A méh fokozott nyomást gyakorol a medencefenékre, a hüvely és a húgycső hossza lerövidül, ami növeli a húgyúti, valamint a hüvelyi fertőzések kialakulásának esélyét. A terhesség alatt a fokozott vérkeringés miatt több hüvelyváladék termelődhet. Bár ez természetes folyamat, a túlzott mennyiség kedvező környezetet teremthet a káros baktériumok számára.
A bakteriális vaginózis a természetes hüvelyflóra egyensúlyának felborulása. A jótékony Lactobacillusok száma csökken, míg a káros baktériumok elszaporodnak. Ez az állapot számos kellemetlen tünetet okozhat, bár van, amikor csak enyhe panaszok jelentkeznek. Azért hívják vaginózisnak ezt a fertőzést, mert gyakran egyáltalán nem okoz gyulladásos tüneteket, elhanyagolható a fájdalom, a gyulladás és a duzzanat.
Ezekre érdemes figyelni:
A kezeletlen bakteriális hüvelyfertőzés idő előtti méhösszehúzódásokat okozhat. Bár a bakteriális vaginózis önmagában is kellemetlen lehet, várandósság alatt különösen veszélyes, mivel növeli a koraszülés esélyét.
A 37. hét előtt beszélünk koraszülésről, amely számos egészségi problémát okozhat az újszülöttnél. A koraszülöttek tüdeje gyakran fejletlen, ami légzési nehézséget okoz. A magzatok agya és idegrendszere a terhesség utolsó heteiben fejlődik leginkább. Mivel ezek a folyamatok még nem zárulnak le, így koraszülötteknél megnőhet később a tanulási nehézségek, mozgáskoordinációs zavarok és más idegrendszeri problémák előfordulásának esélye. Az emésztőrendszerük sem mindig elég fejlett ahhoz, hogy önállóan táplálkozzanak, ezért szondás táplálásra lehet szükség. Az immunrendszerük éretlensége miatt hosszabb kórházi tartózkodásra lehet szükségük, mert hajlamosabbak a fertőzésekre.
A bakteriális vaginózis megelőzése és azonnali kezelése különösen lényeges a várandósság alatt. Íme néhány tipp, amivel csökkenhet a bakteriális hüvelyfertőzések kialakulásának esélye:
Amennyiben bármilyen szokatlan tünetet tapasztalsz – például rendellenes hüvelyi folyást, kellemetlen szagot vagy égő érzést vizelés közben –, még enyhe tünetek esetén is keresd fel az orvosodat! A bakteriális vaginózis korai felismerése és kezelése alapvető a koraszülés megelőzése érdekében és a leendő anyuka és a baba egészsége szempontjából egyaránt.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Vitagyn C patikában kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.