Különös, de, ha nem iszunk megfelelő mennyiségű vizet, a szomjúság az utolsó jelek között van. Szervezetünk sokféleképp jelzi, hogy nem ittunk eleget, egy mókás trükk segítségével pedig a dehidratáltság hamar kideríthető.
Különböző szintjei léteznek a dehidratáltságnak, melyet változatos tünetek kísérnek. Enyhe esetben fejfájás, szédülés, a koncentráció romlása, szájszárazság léphet fel, míg súlyosabb esetben vérnyomáscsökkenés, lassú anyagcsere-folyamatok, valamint bőrszárazság a dehidratáltság tünetei.
Ha szomjúságot érzünk, az már rég rossz, mert ez már szervezetünk egyik utolsó segélykiáltása. Súlyosabb tünetek, például görcsös rohamok, hányás, véres széklet esetén a dehidratáció kezelése már orvosi beavatkozást kíván.
Sejtjeink anyagcseréjéhez vízre van szükség, amit rendszeres folyadékpótlással kell fenntartani. A víz részt vesz az anyagcserében, az oxigén és tápanyagok szállításában, hígítja a vért, emellett aktív részt vállal a szervezet méregtelenítésében és a kiválasztásban. Jelenős szerepe van továbbá a testhőmérséklet szabályozásában, ahogy az agy és idegrendszer megfelelő működésében, valamint az izmok és bőr állapotának fenntartásában. Így lehetséges, hogy testünk 60-70%-a vízből áll.
Az, hogy dehidratált állapotban vagyunk-e, egy pofonegyszerű trükkel kideríthető. Nem kell mást tenni, mint keresni egy olyan testfelületet, ahol vékony a bőr – ilyen a kar belső része vagy a kézfej. Csippentsük össze a bőrt két ujjal, majd engedjük el.
Figyeljük meg, hogy milyen gyorsan ugrik vissza a bőr kiinduló állapotába.
Ha azt tapasztaljuk, hogy a bőr szinte azonnal visszaugrik eredeti helyzetbe, az a megfelelő hidratáltság jele, elegendő vízhez jut a szervezet.
Amennyiben viszont a felcsippentett bőr lassan áll vissza, az a dehidratáltság tünete, hisz a szervezet nem jut elegendő vízhez. Jó hír, hogy a dehidratáltság kezelése egyszerű: igyunk meg egy pohár vizet.
Bőrünk sejtjei, különösen a kollagénsejtek rengeteg vizet kötnek meg, ehhez viszont gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról. Hogyha dehidratáltak vagyunk, a sejtek vizet veszítenek, ami miatt a bőr is veszít rugalmasságából, emiatt reagál lassabban nyomásra vagy húzásra a dehidratált bőr.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.