Vannak olyan hétköznapi szokások és rutinok, melyekkel észrevétlenül is többet ártunk a szervezetünknek, mint amennyit használunk. Egészségesnek hisszük őket, ám valójában árthatunk velük magunknak.
A szervezet természetes védekezőrendszerének része a gyomor- és bélrendszer, a vese, a tüdő és a bőr, amelyek működése önmagában biztosítja a szervezet "méregtelenítését". Így a különböző diéták, böjtök vagy éppen kapszulák ilyen szempontból teljesen hatástalanok. Jobb esetben hatástalanok, de rosszabb esetben akár árthatnak is vele a szervezetünknek.
A tisztálkodás rendkívül fontos az egészség és az ápoltság érdekében, az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy milyen gyakran állunk be a zuhany alá.
A túlzásba vitt fürdés ugyanis mindazokat a természetes olajokat távolítja el, amit a bőr termel azért, hogy hidratált maradjon.
Bőrgyógyászok szerint egy héten legfeljebb háromszor-négyszer szabadna zuhanyozni, és fontos, hogy ne áztassuk magunkat órákon át forró kádvízben sem.
Bőrünk optimális pH-értékét (4,7) a legártalmatlanabbnak tűnő tényezők is felboríthatják, mint a szél, nyári forróság, kevésbé kíméletes kozmetikumok és a kemény csapvíz. A víz keménységét a vízben oldott kalcium- és magnéziumvegyületek magas koncentrációja okozza, ami pattanásokhoz és a bőr kiszáradásához vezethet.
Akármilyen szigorú diétát is követünk, a szervezetünknek szüksége van a zsírra ahhoz, hogy működni tudjon. Az étkezési zsírok alapvetően energiát biztosítanak, tartalék tápanyagként szolgálnak, és nélkülözhetetlenek a zsírban oldódó vitaminok felszívódásában, valamint a hormontermelődéshez, és az idegrendszer működéséhez is elengedhetetlenek. Telítetlen zsírok forrásai: olajos magvak, olívabogyó, olívaolaj, avokádó, lazac, chia mag.
A savas ételek és italok károsítják a fogzománcot, ha közvetlenül az étkezés után mosunk fogat. Érdemes ezért kis szünetet tartani az evés és a fogaink megtisztítása között. Étkezés után öblögessünk inkább tiszta vízzel, majd várjunk 30 percet. A fogmosást körkörös, finom mozdulatokkal végezzük. Így kisebb az ínyvisszahúzódás kockázata.
A cukor szervezetünk egyik fontos tápanyaga, ezért nem érdemes nullára redukálnunk a cukorbevitelt. Már csak azért sem, mert a szénhidrátok, köztük a cukrok, legfontosabb élettani szerepe az életműködésekhez, mozgáshoz, munkavégzéshez, tanuláshoz szükséges energia biztosítása. A süteményekben, cukros üdítőkben található hozzáadott cukrot mindenképpen korlátozni kell, a friss gyümölcsökben található, természetes módon előforduló cukornak megvannak a maga előnyei, és ezeknek az étrendünk mindennapos részét kell képezniük.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.