Egyszerű praktikák, mint a lejárati dátumok figyelemmel követése, a megfelelő tárolási körülmények megteremtése és a tudatos vásárlási döntések hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhetnek.
Mindig olvassuk el a használati utasítást. A tablettákat, kapszulákat általában szobahőmérsékleten, 15-25 fok közötti száraz helyen kell tartani. Tegyük egy zárható gyógyszeres szekrénybe, ahol egyenletes a hőmérséklet, nincs kitéve napfénynek és a gyerekek számára sem hozzáférhető.
Felesleges pénzt költenünk, ha a készítményt elfelejtjük hűtőbe tenni. A szobahőmérsékleten tárolt, hűtőben tartandó készítmények veszíthetnek hatékonyságából, a tünet enyhítése helyett fertőzést okozhatnak, a bőrre kenhető gyógyszertári krémek bőrirritációhoz vezethetnek, a kúpok eldeformálódnak, tönkremennek.
Egyes gyógyszereket, inzulinokat, injekciókat, kenőcsöket vagy szirupokat hűtőszekrényben kell tartani. Nem ajánlatos a frigó polcaira tenni, mert az ajtó sűrű nyitogatása miatt nem biztosítható az állandó hőmérséklet, inkább tegyük a zöldséges rekeszbe.
A gyógyszertári vásárlásaink előtt érdemes átvizsgálnunk otthoni készletünket, így biztos, hogy elkerüljük a felesleges vásárlást. Amiből van, azt ne vegyük meg újra. Rendszeresen ellenőrizzük a lejárati dátumokat is és a már nem felhasználható készítményeket, adjuk le a gyógyszertárakban.
Minden gyógyszernek, legyen az vényköteles vagy vény nélkül kapható, lejárati ideje van. Egyes készítmények, például a szirupok és a cseppek esetében azonban a kinyitást követően is számolni kell a szavatosságot. Írjuk rá a gyógyszer dobozára, mikor nyitottuk fel, így nyomon követhetjük a lejárati idejét.
Meglepően jó áron, pár száz forintért juthatunk hozzá a patikában kikevert krémekhez. A tubusos kenőcsökkel szembeni hátrányuk viszont, hogy tégelyekben kaphatóak, így nehéz sterilen tartani. Használat előtt mossunk kezet, hogy a baktériumok ne szaporodjanak el a krémben. Jól zárjuk rá a tetejét, hűtőben tároljuk.
Ha rendszeresen kell gyógyszert szednünk, vásároljunk nagyobb tételben. Bár tény, hogy nem a harminc, hanem akár kilencven napra való adagot kell kifizetnünk, de ha visszaosztjuk, gazdaságosabb a vásárlás.
Fordítsunk több időt az árak felkutatására, hiszen nem mindegy, hogy egy Covid gyorstesztre mennyit fizetünk, az FFP2 maszk darabjáért 1000 forint helyett 250 forintot adunk. Vigyázzunk, csak a gyógyszertárak hivatalos webshopjából rendeljünk, az itt fellehető tesztek például rendelkeznek OGYÉI engedéllyel.
Sokan abba a hibába esünk, hogy az ismert márkaneveket kérjük a patikában. Pedig ezek jóval drágábbak, hiszen a reklám árát is ki kell fizetnünk, miközben léteznek ugyanolyan hatóanyagú szerek, kevésbé ismert néven, olcsóbban. Azt is nézzük meg, mennyi hatóanyagot tartalmaz a készítmény. Bátran kérjünk segítséget a gyógyszerészünktől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.