Egy szingapúri vizsgálat során a kutatók közel 14 ezer résztvevőt figyeltek meg, több mint 20 éven keresztül. Az eredmények alapján azok, akik a legtöbb gyümölcsöt fogyasztották (naponta minimum 3 adagot), 21%-kal kevesebb hajlamot mutattak az életkorral összefüggő depresszió kialakulására.
Egy 1993 és 1998 közötti szingapúri tanulmányban 13 738 középkorú felnőttet kértek fel arra, hogy válaszoljanak a teszt kérdéseire a gyümölcs- és zöldségfogyasztásukkal kapcsolatban. Több mint két évtizeddel később, egy 2014-2016-os nyomon követési interjú során, amikor a résztvevők életkora már 70 felett volt, egy olyan klinikai szűrőeszköz segítségével értékelték őket, amelyet sok országban használnak az idősebb korú felnőttek depressziójának azonosítására.
A kutatás eredménye meglepő volt: az alanyok minél több gyümölcsöt fogyasztottak az évek során, annál kisebb volt a valószínűsége annak, hogy 20 évvel később depressziós tüneteket mutassanak.
Azok a személyek, akik legalább napi 3 adag gyümölcsöt elfogyasztottak, 21%-kal csökkentették az öregedés okozta depresszió kialakulásának valószínűségét. A kutatásban résztvevők főleg narancsot, mandarint, papayát, banánt és görögdinnyét fogyasztottak – ezekről a gyümölcsökről a tudósok azt állítják, hogy kifejezetten csökkenthetik a depresszió kialakulásának esélyét. Az nem bizonyított, hogy ezek az állítások mennyire minősülnek igaznak más populációk esetében. Egyrészt, a különböző országokban közkedvelt gyümölcsök eltérhetnek a tanulmányban vizsgált szingapúri gyümölcsöktől. Másrészt, a kísérletben kizárólag kínai származású szingapúri felnőttek vettek részt, és a tudósok szerint a különböző genetikai fenotípusok, valamint a környezet, ahol élünk, nagyban befolyásolják az egészségünket.
Világszerte végzett tanulmányok becslése szerint a késői depressziós tünetek előfordulásának gyakorisága 17,1% és 34,4% között van, és az enyhe tünetekkel rendelkezők 8-10%-a fordulhat át súlyos depresszióba minden évben.
- mondja Woon Puay Koh, MBBS, PhD, a tanulmány vezető szerzője.
A tanulmány vezetője szerint nem egészen világos, hogy a gyümölcsfogyasztás pontosan hogyan lehet kedvező hatással a mentális egészségre idősebb korban, de véleménye szerint több tényező is szerepet játszhat.
A gyümölcsök általában nagy mennyiségű antioxidánst és gyulladáscsökkentő mikrotápanyagot tartalmaznak, például C-vitamint, karotinoidokat és flavonoidokat, és ezek a tápanyagok bizonyítottan csökkentik az oxidatív stresszt és gátolják a szervezetben a gyulladásos folyamatokat.
Koh szerint ez lehet a legvalószínűbb magyarázat a tanulmány eredményeire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.