Aki naponta több kávét is megiszik, bizonyára eljátszott már azzal a gondolattal, hogy mennyivel egyszerűbb lenne reggel lefőzni az egész napi kávéadagot – főleg, ha nem rendelkezik olyan kávégéppel, amely egy gombnyomással mindig újabb és újabb csésze friss kávét főz. Van, aki gond nélkül kint hagyja a konyhapulton a megmaradt kávét és másnap reggel fogyasztás előtt csak felmelegíti a mikrohullámú sütőben – nem is sejtve, hogy ezzel bizony árthat az egészségének. A megfelelő körülmények között – bizonyos ideig – azonban biztonságosan tárolható a kávé anélkül, hogy különösebb gondot okozna.
A kávé a vízen és a koffeinen túl olyan savakat, szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket, ásványi anyagokat és aromákat tartalmaz, amelyek a kávébab pörkölése és a kávé lefőzése alatt keletkeznek. Bár a frissen főzött kávé mikrobiológiailag ártalmatlannak minősül; a Brémai Állami Kémiai, Higiéniai és Állatorvosi Hivatal álláspontja szerint azonban, ha hosszú ideig hagyjuk állni, akkor a szobahőmérsékletlen hagyott kávé a mikroorgazmusok kedvező táptalajaként szolgálhat. Abban az esetben, ha frissen lefőzött, forró kávét iszunk, a mikroorgazmusok nagy része elpusztul. Az egészségre gyakorolt káros hatások tehát elkerülhetők azzal, ha mindig friss kávét fogyasztunk. Ha azonban a kávé hosszabb ideig marad kint a konyhapulton – ráadásul lefedetlen állapotban – akkor a mikroorganizmusok újra megjelenhetnek a levegőben lévő oxigén hatására.
A lefőzött kávé ideális környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához, főleg langyos vagy meleg állapotában. Minél hosszabb ideig hagyjuk állni szobahőmérsékletlen, annál nagyobb az esély arra, hogy a kávéban megtelepedett baktériumok száma jelentőssé válik. A hosszú távú, káros baktériumokkal teli kávé fogyasztása pedig egészségügyi kockázatokkal járhat.
A lezáratlan és hűtés nélküli kávé összetétele már fél óra elteltével is jelentősen megváltozhat. A szakértők szerint a megmaradt kávét érdemes minél előbb lehűteni, mert hűtőben tárolva a kávé akár 24 órán keresztül is képes megőrizni a minőségét.
Fontos azonban, hogy mindenképp tiszta, lezárt edényt használjunk a kávé tárolásához.
A hűtött kávét fogyasztás előtt érdemes újra biztonságos hőmérsékletűre melegíteni – ezzel is csökkenthetjük a bakteriális szennyeződések kockázatát. Ha azonban elfelejtettük betenni a hűtőbe a kávét, és másnap nem szeretnénk lefőzni egy újabb adagot, akkor ebben az esetben a szakértők javaslata szerint inkább hidegen fogyasszuk el. A melegítés által ugyanis a kávé keserűbbé válik, és a savtartalma is megnő, amitől nehezebben emészthető lesz.
Érdemes szem előtt tartani az is, hogy az egy éjszakára állni hagyott kávé az egészségre valószínűleg még ártalmatlan, élvezeti értéke azonban jelentősen csökken.
A tejes, tejszínes, vagy tejszínhabos kávéra más szabályok vonatkoznak, ami a tárolást illeti, ugyanis a tejtermékek hozzáadásával a kávé sokkal gyorsabban romlásnak indul, mint fekete formájában.
Mindent összevetve – érdemes annyi adag kávét lefőzni, amennyit rövid időn belül elfogyasztunk – így elkerülhetjük az állott kávé okozta kellemetlenségeket és biztonságosan élvezhetjük az ital ízét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.