Miért érdemes száraz novembert tartani? Mit jelent egyáltalán a száraz november? Hogyan tisztítsd meg a tested, anélkül, hogy drasztikus változásokat vinnél az étrendedbe? A szakértők szerint a szervezet magától is kiváló a méregtelenítésben, de nem árt, ha rásegítesz egy kis odafigyeléssel. Novemberben nagyon sokan döntenek az alkoholmentesség mellett a hónap első napjától az utolsóig, egyrészt azért, mert szeretnének tiszta szervezettel belevágni a számos karácsonyi programba, ami rájuk vár, másrészt, mert így kevésbé lesz fárasztó a január.
Előre kitisztítani a szervezetet, megtisztítani a májat és egészségesebb szokásokat bevinni az életbe nem is olyan rossz dolog novemberben, hiszen ha megtanulod fegyelmezni magad és egészségesebb szokásaidat már decemberben gyakorlod, akkor a januári fogadalmak listájáról ki is húzhatod az egészségesebb életmódot.
A száraz november egy egyre elterjedtebb dolog, többen pedig hatékonyabbnak is tartják, mint a száraz januárt. A száraz november a teljes alkoholmentességre utal, ám ez nem feltétlenül elég a teljes méregtelenítéshez karácsony előtt. Így csináld jól a száraz novembert, hogy tiszta és egészséges szervezettel vágj bele a karácsonyi szezonba.
A testünk tudja, mit kell tennie, ha túlzott mennyiségű méreganyagnak van kitéve, hiszen amúgy is rengeteg jut be napi szinten. „A toxinok közé tartoznak a környezetszennyező anyagok, az olyan ételmérgek, mint a peszticidek és a mikotoxinok, az alkohol, a cigarettában vagy akár a vegytisztítóban található vegyi anyagok, valamint a nehézfémek” - mondja Rhian Stephenson táplálkozási szakértő. „A saját anyagcsere-folyamataink is termelnek toxinokat”.
A szervezet nagyon jó a méregtelenítésben az összetett és intelligens beépített rendszerének köszönhetőn, amelynek középpontjában a máj áll. A tüdő, a belek, a vesék és a bőr is részt vesznek a méregtelenítési folyamatban, főleg a méreganyagok kiválasztásában.
„Például a bél hámsejtjei, amelyek a bélgátunkat alkotják, rendelkeznek egy méregtelenítő és kiválasztó rendszerrel, amely segít megakadályozni, hogy a káros vegyi anyagok a bélből a keringésünkbe kerüljenek” - magyarázza Stephenson.
Nincs szükség különleges étrendkiegészítőre vagy detoxteára, hogy méregtelenítsd a szervezeted, hiszen már önmagától is nagyon jó ebben.
„Ha valakitől azt hallod, hogy a méregtelenítéshez valamilyen külső szert kell bevenned, az marketing” – mondja Stephenson. „Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs értelme segíteni ezeket a folyamatokat, különösen akkor, amikor nem működünk 100 százalékosan.”
Könnyű mondani, hogy kevesebb méreganyagot vigyél a szervezetedbe, hiszen rengeteg feldolgozott étel vesz minket körbe olyan anyagokkal, amikről azt sem tudjuk, hogy micsodák. A száraz november során alkoholt már biztosan nem fogsz fogyasztani, de segítheted a szervezeted azzal is, hogy kevesebb feldolgozott ételt eszel ez idő alatt, amivel a káros élelmiszer-adalékanyagokat is csökkented.
Tanulmányok kimutatták, hogy bizonyos növényvédő szerek negatív hatással lehetnek az egészségünkre, és nagyobb kockázatot jelentenek a 2-es típusú cukorbetegség és a mellrák kialakulására. Észre sem vesszük, hogy ezek ott vannak. Ezért is jó, ha figyeljük az Environmental Working Group Tiszta Tizenöt című kiadványát, melynek segítségével csökkenthetjük a peszticideknek való kitettségünket. A kiadvány arra a 15 gyümölcsre és zöldségre utal, amelyekről 2024-ben megállapították, hogy a legkevesebb peszticidmaradványt tartalmazzák, és ez a lista jelenleg a csemegekukoricát, az avokádót, a spárgát, a mézédes dinnyét, a káposztát és a gombát tartalmazza. Az EWG „Piszkos tucat” listája pedig azt 12 gyümölcsöt és zöldséget tartalmazza, amelyek a leginkább szennyezettek peszticidekkel, köztük az eper, a spenót, a szőlő, az alma, a paprika és a csípős paprika, a zöldbab és az áfonya.
A gyümölcsök és zöldségek megfelelő tisztításához használhatsz szódabikarbónát vízben feloldva.
A fenti lista segítségével már tudod, hogy milyen zöldségeket és gyümölcsöket érdemes fogyasztanod, szóval ezeket építsd be az étrendedbe, amennyire csak tudod.
„A kéntartalmú élelmiszerek segítik a méregtelenítést, így az olyan zöldségek, mint a spárga, a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó, a káposzta, a póréhagyma, a hagyma és a fokhagyma nagyszerűek” - mondja Stephenson. „A természetes epehajtó szerek - amelyek elősegítik az epefolyás kiürülését a méregtelenítés elősegítése érdekében - közé tartozik a cékla, az articsóka, a gyermekláncfű, a zeller, az édeskömény és a görögszéna, ezért ezekből is érdemes sokat fogyasztani.”
Ha a bélrendszer egészséges, a szervezet többi rendszere is jobban működik. „Az egészséges bélrendszer és mikrobiom fontos a méregtelenítés folyamatának támogatásához, ezért törekedjünk arra, hogy erjesztett ételeket, sok rostot és sokféle növényt tartalmazzon az étrendünk” - mondja Stephenson.
A nyirokrendszer felelős a salakanyag kivezetéséért a szervezetből. Legyen szó légzésfigyelésről és jógáról, ütőmozgásról, vagy gyaloglásról, ugrálásról, kocogásról, a nyirokrendszer stimulálása elősegíti a méregtelenítést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.