A bélgázok keletkezése és távozása az emésztési folyamatok természetes velejárója; egészséges felnőtteknél a szellentés akár napi 10-15 alkalommal is előfordul. Társadalmilag nem éppen elfogadott jelenség, pedig teljesen normális életfunkció. Ha a bélcsatornában túl sok gáz halmozódik fel, akkor a bélgáz jó esetben távozik. A puffadás ellen érdemes először étrendbeli változtatásokat alkalmazni a vény nélkül kapható gyógyszerek helyett, és ha a tünetek továbbra sem enyhülnek, akkor kérjük ki szakorvos, vagy dietetikus véleményét, mert fennáll az esélye, hogy valamilyen betegség, vagy ételérzékenység okozza a kellemetlen tüneteket.
Az édeskömény az egyik leghatékonyabb természetes vízhajtó, és nagy segítségünkre lehet, ha puffadással küzdünk. Alkalmazása gyomorgörcsök, bélgörcsök, teltségérzet, gyomor- és bélhurut esetén is javasolt, erős antioxidáns hatásának köszönhetően támogatja az erek és a bélrendszer egészségét, segíti az emésztést, sőt, a kellemetlen szájszag enyhítésében is társunk lehet. Az édesköményben rejlő illóolajok hatékonyan veszik fel a harcot a baktériumok – például a staphylococcus – ellen, és antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően nemcsak az emésztésre van jó hatással, hanem a húgyutakban is képes megakadályozni a baktériumok elszaporodását.
A gyömbér rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő élelmiszer, amely nyugtató hatással van az emésztőrendszerre és segít a görcsök és a puffadás kezelésében.
A probiotikumok rendkívül fontosak a bélrendszer egészsége szempontjából. Táplálékkiegészítő formában is kaphatók, de ha odafigyelünk, hogy olyan élelmiszereket fogyasszunk, amelyek probiotikumot tartalmaznak, azzal is sokat tehetünk a puffadás ellen. A joghurt, a kefir, és a lágy sajtok mind probiotikumban gazdag élelmiszerek – ezekkel hozzájárulhatunk a beleink megfelelő működéséhez.
A megfelelő hidratáltság mindenki számára nagyon fontos, különösen azoknál, akik puffadásra hajlamosak. A víz ugyanis lágyítja a székletet, ami megkönnyíti a székletürítést és segít a gázképződés csökkentésében. A hidratálás növeli a bélnyálkahártya-kiválasztást és segíti az általános bélmozgást.
A banán, a narancs és az eper kiváló káliumforrások – ezáltal segítenek a veséknek megszabadulni a felesleges sótól, ami köztudottan megköti a vizet a szervezetben. A felhalmozódott nátrium puffadást okozhat, de ha a nátriumbevitelt megfelelő mennyiségű káliummal ellensúlyozzuk, akkor enyhíthetjük a puffadás kellemetlen tüneteit.
Az édesburgonya tele van puffadásgátló rostokkal, antioxidánsokkal, és kolin tartalmának köszönhetően segíti a szervezetet a krónikus gyulladások leküzdésében.
A megfelelő táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás is kiemelten fontos, ha el akarjuk kerülni a puffadást. Nem muszáj a konditeremben izzadnunk nap, mint nap – de fontos, hogy minden nap mozogjunk legalább 30 percet – ezzel jelentősen hozzájárulhatunk az emésztőrendszerünk megfelelő működéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.