A székrekedés komoly fájdalmakkal és kínokkal járhat együtt. A rostszegény étrend, a mozgás hiánya, a nem elegendő folyadékbevitel, és a különböző betegségek, – mint az irritábilis bél szindróma, vagy a bélelzáródás – mind eredményezhetnek székrekedést. A tünetek között szerepel a ritka és kevés széklet (kevesebb, mint 3 alkalom hetente), a kemény, száraz, vagy csomós széklet, a puffadás, hasi fájdalom és a feszültség érzet székletürítés közben. A jó hír az, hogy néhány étrendbeli változtatással jelentősen hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a székletürítés újra megfelelő módon tudjon működni.
Az aszalt szilva az egyik leghatékonyabb és legtöbbet tanulmányozott gyümölcs a székrekedés megelőzését és kezelését tekintve. Magas rost- és szorbittartalommal rendelkezik, amelynek köszönhetően serkenti a bélmozgást és természetes hashajtóként képes funkcionálni. A szakértők szerint az aszalt szilva jelentősen javította a széklet konzisztenciáját a kutatások során és rendkívüli módon növelte a spontán bélmozgások számát.
Az útifűmaghéj (Psyllium) a Platango ovata nevű növényből kivont rozs. Jótékony hatásait már a hagyományos kínai és indiai ayurvédikus orvoslásban is elismerték, ahol olyan problémákra is alkalmazták, mint a magas vérnyomás és egyes bőrproblémák. A szakértők szerint az útifűmaghéj képes megnövelni a széklet tömegét azzal, hogy vizet szív fel és ezáltal megkönnyíti a széklet áthaladását. Az útifűmaghéj csökkenti a gyomorfájdalmat, valamint javíthatja a széklet gyakoriságát és konzisztenciáját. Hatékonyságát tekintve nem annyira kiemelkedő, mint az aszalt szilva, de sokat segíthet az emésztés helyreállításában.
A kefir rendkívül sok probiotikumot tartalmaz, amely elengedhetetlenül szükséges az egészséges bélműködéshez – erősebb probiotikus élelmiszer, mint a joghurt, ugyanis több mint 60 különböző jótékony baktérium törzset tartalmaz. A kefirben található tápanyagok és egészséges baktériumok elősegítik a sebgyógyulást és hozzájárulnak az immunrendszer megfelelő működéséhez. Tanulmányok szerint a kefir hatékonyan növeli a széklet gyakoriságát, javítja a széklet konzisztenciáját és áthaladási idejét a vastagbélen keresztül.
A kivi kitűnő székrekedés elleni gyógyszer. Oldható és oldhatatlan rostot is tartalmaz: az oldható rostok támogatják az egészséges bélflórát, az oldhatatlan rostok pedig segítenek a rendszeres bélmozgás elősegítésében. Egy tanulmány szerint a napi 2 db kivi elfogyasztása már érezhetően javítja a székrekedést és a hasi komfortérzetet.
Napi egy reszelt alma egy-két teljes kiőrlésű keksszel kitűnő reggelinek bizonyulhat, ha székrekedéssel küzdünk. Az alma oldható rostot tartalmaz, amely segíti a táplálék szállítási idejének csökkentését az emésztőrendszerben, valamint elősegíti a széklet lágyulását – ezáltal csökkenti a székrekedés tüneteit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.