A smink növeli az önbizalmat, segít, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben, és hozzájárul a magabiztos megjelenéshez, ami a konditeremben sem hátrány. Van, aki olyan erős sminkben érkezik az edzőterembe, mintha címlap fotózásra menne, míg mások úgy vélik, hogy edzés közben teljesen felesleges, sőt, akár zavaró is tud lenni, ha az arcunkat festék fedi. Az, hogy kinek mi esik jól és mi a kényelmes, egyénenként eltérő – de vajon mit mondanak a szakemberek arról, hogy a bőrünk számára mennyire előnyös, ha edzés közben sminket viselünk?
Egy tanulmány szerint az edzés közben viselt alapozó használata befolyásolja a bőr faggyútermelését, ami a pórusok eltömődéséhez, száraz bőrhöz és pattanásokhoz is vezet. A vizsgálathoz a szakemberek 43 egészséges férfi és női egyetemistát kértek fel arra, hogy 20 perces futópados edzéseket végezzenek. Az edzés előtt mindegyikük krémes alapozót kent az arcának az egyik felére és a homlokukra, míg az arcuk többi részét smink nélkül hagyták.
Azt tapasztalták, hogy a smink nélküli bőrrészen a pórusok is kitágultak és az olajszint is megnőtt; ezzel szemben a kisminkelt bőrfelületen a pórusok mérete nem változott, az olajszint viszont csökkent.
Ezek a megfigyelések arra engedik következtetni a szakembereket, hogy a smink edzés közbeni viselése zavarhatja a bőr olajszint-fenntartó képességét, ami száraz bőrt, eltömődött pórusokat és pattanásokat eredményezhet.
Dongsun Park, PhD, a tanulmány vezetője szerint:
A bőr egészsége érdekében a legjobb, ha úgy edzünk, hogy a sminket eltávolítjuk.
Park szerint számos bőrprobléma alakulhat ki, ha nem tartjuk fenn a bőr megfelelő olajszintjét:
Az eltömődött pórusok és a fokozott olajtermelés mitesszerekhez és pattanások megjelenéséhez vezethet. Ez különösen aggasztó lehet azok számára, akik aknéra hajlamos bőrrel rendelkeznek.
A tanulmány a krémes állagú alapozóra összpontosított, de nagy valószínűséggel a púder is akadályozza a bőr megfelelő működését sportolás során. Előfordulhat, hogy a púder nem tömíti el olyan mértékben a pórusokat, mint a krémes alapozó, de az edzés végére felszívja az olajokat és kiszárítja a bőrt.
A szemsmink; a szemceruza és a szempillaspirál sem ajánlott testmozgás közben, ugyanis szintén bőrproblémákat okozhatnak – beleértve az irritációt, a viszketést, a kiütéseket és a fertőzéseket.
Ha a smink viselése önbizalmat ad, és nem tudjuk elképzelni, hogy betegyük a lábunkat az edzőterembe nélküle, akkor érdemes nem-komedogén alapozót használni, sportolás után pedig alaposan megtisztítani, majd hidratálni az arcbőrt. A nem-komedogén azt jelenti, hogy nem tömíti el a bőr pórusait, így az szabadon lélegezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.