Körmünk állapota többet mond rólunk, mint gondolnánk, hisz életmódunk, kézápolási szokásaink, de még genetikánk is meglátszik állapotán. A töredező köröm megjelenését azonban nem szabad félvárról venni, mert komoly betegséget jelezhet. Összeszedtük hát, milyen árulkodó jelekre érdemes figyelni!
Persze ha észrevesszük, hogy töredezik a körmünk, nem kell rögtön a legrosszabbra gondolnunk, mert a töredező köröm vitaminhiányra is utalhat, de oka lehet többek között kalcium-, cink- vagy vashiány, valamint dehidratáltság is, ami könnyen orvosolható.
Az, hogy körmünk mennyire erős, milyen hosszúra nő meg és mennyire fehér, genetikánk jelentősen befolyásolja.
Az egészségtelen életmód, túl sok kézmosás, vegyszerhasználat következtében is kialakulhat ez a kellemetlen elváltozás. Ha viszont még ehhez képest is törik, repedezik a körmöd, akkor érdemes orvosi vizitre menni.
Körmünk nem csak a berepedés, de egyéb elváltozások útján is hírt adhat egy szervezetünket ostromló kórról, így a töredező köröm mellett testünk egyéb jelzéseire is szükséges ilyenkor figyelni.
A repedt, töredező köröm vesebetegégre utalhat, ha a töredezés mellett színe is barnás, esetleg rózsaszínessé, többszínűvé válik. Ennek egyik oka a méreganyagok felhalmozódása, amit vesénk nem képes kiválasztani
Különös, de a lemezesen töredező körmöt tüdőprobléma is okozhatja: ilyenkor a lemezesen töredező köröm elvékonyodik, meggyengül és sárgás elszíneződét kap. Amennyiben dohányzunk, időre hagyjunk fel vele, és látogassunk orvoshoz.
A lemezesen töredező köröm okai között sorakozik a pajzsmirigy-betegség is, ugyanis a pajzsmirigy-alulműködés lassítja a körömnövekedést, amely ettől elöregszik, sérülékennyé válik. Erről a betegségről árulkodhat még az állandó fáradtságérzet, hajhullás, valamint a gyengeség is.
Amikor a vér hemoglobin-tartalma egy bizonyos értékhatár alá csökken, vérszegénység alakul ki. Mivel ilyenkor kevesebb oxigént szállít a vér, körmeink oxigénellátása is csökken, így azok meggyengülnek, de árulkodó tünet lehet még a sápadt bőr, szem alatti sötét karikák, állandó kimerültség, hajhullás. A vérszegényég önálló betegségnek nem tekinthető, általában egyéb kórok tüneteként jelenik meg.
Kevésbé ismert, hogy a töredező köröm Raynaud-szindrómára is visszavezethető.
Ez a kellemetlen állapot a végtagok végén található hajszálerek összeszűkülésével jár, ami rontja a helyi szövetek tápanyagellátását, ennek következtében pedig a körmök is sérülékennyé válnak. Az elfehéredő ujjvégek szintén ennek a szindrómának a jelenlétét erősíthetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.