A vas egy olyan ásványi anyag, amely elengedhetetlen a vörösvértestek képzéséhez. Egy 2024 szeptemberében közölt tanulmány szerint a 18 és 50 év közötti nők 34 százaléka vashiányos. Sokan pedig évekig vashiányosak anélkül, hogy tudnának róla. A nők különösen veszélyeztetettek, főként a reproduktív rendszerük miatt. Ha minden hónapban menstruálsz, a vérzéssel vasat veszítesz. Emellett a várandós nőknek fokozott vasbevitelre van szükségük, hogy támogassák a magzat fejlődését. Tudd meg, hogyan ismerheted fel a vashiány jeleit, és hogyan teheted helyre a vas szintedet.
A vas egy természetesen előforduló ásványi anyag, amelynek nagy szerepe van az oxigén szállításában a testben. Elsődleges feladata a hemoglobin előállítása, amely az oxigént a vörösvértestekhez juttatja, valamint a mioglobin termelése, amely az izmokhoz szállítja az oxigént. A vashiány teszteléséhez az orvosok általában a ferritinszintet vizsgálják, amely egy, a vérben található fehérje, és vasat tartalmaz. „Ezt a számot úgy képzelheted el, mint egy megtakarítási számlát. A tartalékokat szükség esetén felhasználja a szervezet, és az étrendedből tölti fel újra.” – mondja Dr. Imo J. Akpan hematológus. A vasról gyakran a vérszegénység kapcsán hallhatsz, amely akkor alakulhat ki, ha a vasraktárak túlságosan kimerülnek. A vérszegénység akkor következik be, amikor nincs elég vörösvértest a szervezetben, aminek előállításában a vas is szerepet játszik. Azonban a vérszegénység vizsgálata nem feltétlenül mutatja ki a vashiányt.
Bár a vashiányt nem szűrik rutinszerűen, komoly hatással lehet az életminőségedre.
A vashiány tünetei kapcsán fontos megjegyezni, hogy ezeknek a tüneteknek a megléte önmagában még nem jelenti biztosan, hogy vashiányos vagy.
Először is, ha súlyos vagy aggasztó tüneteket tapasztalsz, mindig keresd fel a kezelőorvosodat. Miután kizárták a komolyabb betegségeket (például mellkasi fájdalom esetén szívproblémákat), az orvosok vérvizsgálattal mérhetik a ferritinszintet.
A ferritin egy, a vérben található fehérje, amely vasat tartalmaz, és megmutatja, mennyi vasraktárad van.
A normális ferritinszint nőknél 30 és 150 nanogramm per milliliter között van, és ha ez 30 alá csökken, az vashiányt jelez – mondja Dr. Akpan. Ha alacsony a vas szintje, annak oka lehet, hogy nem viszel be elegendőt, vagy túl sokat veszítesz belőle – mondja Dr. Keri Peterson, belgyógyász. A vasat az étrendeden keresztül szerzed be, így a vegetáriánusoknak és vegánoknak kihívást jelenthet a megfelelő mennyiség bevitele, mivel a vasat legjobban húsból tudjuk felszívni – teszi hozzá. Ha gyomor-bélrendszeri problémáid vannak, például irritábilis bél szindróma, Crohn-betegség vagy cöliákia, vagy bariátriai műtéten estél át, akkor szintén nehezebben szívódik fel a vas, ezért előfordulhat, hogy nem jutsz elegendőhöz. Egyes gyógyszerek is befolyásolhatják a vas felszívódását.
A vasvesztés hátterében állhat a menstruáció, de súlyosabb állapotok, például fekélyek, miómák vagy vastagbélrák is okozhatják. Menopauza idején különösen fontos, hogy utánajárj a vashiánynak, mert azt már nem lehet a menstruációval magyarázni – mondja Dr. Peterson. Egyébként a menstruáció a leggyakoribb oka annak, hogy egy nő vashiányos lehet – teszi hozzá Dr. Akpan.
Nem szükséges külön diétát követni a havi vérzés során a vasveszteség pótlására, de ha a menstruációd olyan erős, hogy vashiányt okoz, mindenképp konzultálj az orvosoddal.
A vas különösen fontos a várandós nők számára, mivel több vasra van szükségük a magzat fejlődésének támogatásához. Az első trimeszterben napi 0,5 milligramm plusz vas szükséges, de a harmadik trimeszterre már napi hat milligrammal több vasra van szükség – mondja Dr. Akpan. Mivel sokan nem is tudják, hogy vashiányosak, ez problémát jelenthet a terhesség során – figyelmeztet. A vashiányos várandós nők fokozottan veszélyeztetettek a vérszegénység kialakulásával. Emellett a súlyos vashiány rendellenes méhlepényhez, koraszüléshez vagy alacsony születési súlyhoz vezethet, egy 2020-as tanulmány szerint. Ha most lettél terhes, és kérdésed van a vasszinteddel kapcsolatban, kérj orvosodtól egy vizsgálatot.
A vasszint növelése viszonylag egyszerű lehet – akár 48 órán belül, vagy néhány hónap alatt visszaállhatsz a megfelelő szintre, attól függően, hogy honnan indulsz és milyen kezelést választasz az orvosoddal közösen – mondja Dr. Akpan.
A húst tartalmazó ételekből szívódik fel legjobban a vas – mondja Dr. Peterson. Vasban gazdag ételek közé tartozik a marhahús, a csirke, a tojás, a bárány, a sonka és a pulyka. Növényi alapú lehetőségek: szárított bab, lencse, csicseriborsó, borsó, mandula, napraforgómag, spenót, brokkoli és aszalt szilvalé.
Találhatsz vasban dúsított gabonapelyheket is – teszi hozzá Dr. Peterson. Érdemes tudnod, hogy bizonyos ételek gátolhatják a vas felszívódását, így nem árt ezeket időben elkülöníteni a vasban gazdag ételek fogyasztásától. A kávé, tea és a kalcium mind akadályozhatja a vas felszívódását, míg a C-vitamin fokozza azt. Egy kiegyensúlyozott étrend általában elegendő vasat biztosít – mondja Dr. Akpan, de ha szeretnéd követni a beviteledet, a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) napi 18 milligrammot ajánl a 19 és 50 év közötti nők számára.
A vaspótló étrend-kiegészítők segíthetnek helyreállítani a vasszintedet, de mielőtt elkezdenéd szedni őket, mindenképp konzultálj az orvosoddal. Az orvosod tudja a legjobban megmondani, melyik étrend-kiegészítőt válaszd, milyen adagban és milyen gyakran szedd. Ezen kívül rendszeresen ellenőrizni fogják, hogy hogyan haladsz, tapasztalható-e javulás.
A vasinfúzió azoknak ajánlott, akik nem tolerálják jól az étrend-kiegészítőket, nehezen szívódik fel szervezetükben a vas, vagy gyorsan szeretnék helyreállítani a vasszintjüket. „Az intravénás vas nagyon hatékony. Már akár egyetlen intravénás kezeléssel helyreállíthatod a vasraktáraidat.” – mondja Dr. Peterson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.