Egy tanulmány szerint az újraélesztés gyakorlásához használt próbabábuknak nincsenek mellei, és ez hozzájárul ahhoz, hogy a nők kisebb valószínűséggel kapnak életmentő elsősegélyt a járókelőktől.
Dr. Rebecca Szabo, a melbourne-i Királyi Női Kórház Gandel Szimulációs Szolgálatának vezetője által vezetett tanulmány elemezte a világpiacon kapható, felnőttek kardiopulmonális újraélesztési képzésére tervezett összes próbabábut. A 20 különböző modell mindegyikének lapos volt a törzse, és csak egy modell rendelkezett mellfelülettel. Nyolcat férfiként azonosítottak, hétnél pedig nem határoztak meg nemet.
Egy felmérés szerint azok a nők, akiknek nyilvános helyen áll meg a szívük, kisebb valószínűséggel kapnak mellkaskompressziót a járókelőktől, mint a férfiak, mivel az emberek nem merik megérinteni a melleiket. A tanulmány szerint „a nők szívmegállás utáni egyenlőtlen eredményei az implicit előítéletekkel kapcsolatos újraélesztési képzésben és az újraélesztési próbabábuk tervezésében kezdődhetnek”.
Dr. Szabo, aki szülész-nőgyógyász, azért kezdett bele a kutatásba, mert nem talált olyan mellekkel ellátott újraélesztési próbabábukat, amelyeken az egészségügyi dolgozókat a terhesség alatti anyai szívmegállás esetén történő életmentés oktatására lehetne felkészíteni.
„Végül az interneten vásároltunk egy mellkaslemezt mellekkel, amit trikóként tudunk felhúzni a próbababánkra” — mondta el az orvos, és azt is elárulta, hogy az újraélesztés kompressziós technikája nem különbözik a nők esetében sem, és a mindkét nemet képviselő próbababákon gyakorlás „segíthet abban, hogy az emberek ne érezzék kellemetlenül magukat, ha egy valós vészhelyzetben melltartóval vagy mellekkel szembesülnek”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.