Kiderült: az állás az ülésnél is veszélyesebb, súlyos betegségeket okozhat

Woman,,Employee,And,Reading,On,Computer,In,Office,On,Browsing
Shutterstock/Copyright (c) 2024 PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock. No use without permission. - PeopleImages.com - Yuri A
egészség szívbetegség kockázat állás
Te is azt hitted, hogy az egész napos ülésnél rosszabbat nem tehetsz a szervezeteddel? Sokan vannak ezzel így, pedig kutatások szerint az állás még több betegséget okozhat, mint az ülőmunka.

Egy tanulmány szerint a túl hosszú ideig tartó állás nemhogy nem javít a szív egészségén, de még növelheti is a mélyvénás trombózis kockázatát. És nem ez az egyetlen probléma vele. 

állás
Hiába az álló íróasztal, az állás sem jobb, mint az ülés, sőt!
Forrás: Shutterstock


Hiába nem ülünk egész nap, az állás sem csökkenti a a szív- és érrendszeri problémák valószínűségét

A szakértők évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a nap túl nagy részében való egy helyben ülés számos egészségügyi probléma kockázatát növeli, beleértve a súlygyarapodást, a 2-es típusú cukorbetegséget, a rákot és még a korai halált is. Jobb, ha többet állunk és csak keveset ülünk, nem véletlenül találták fel az álló íróasztalokat. 

Ausztrál kutatók most mégis azt állítják, hogy a több állás, mint ülés nem csökkenti a szív- és érrendszeri problémák valószínűségét. A tudósok, akik több mint 80 000 brit mozgási szokásait követték nyomon, megállapították, hogy a napi két óra állás alig növeli a keringési problémák kialakulásának esélyét. Ezt követően azonban minden további fél órával 11 százalékkal nőtt a kockázat.

Dr. Matthew Ahmadi, a Sydney-i Egyetem népegészségügyi szakértője és a tanulmány vezető szerzője elmondta: „A túl hosszú ideig tartó állás nem ellensúlyozza az egyébként mozgásszegény életmódot, és egyesek számára kockázatos lehet a keringési rendszer egészsége szempontjából. Azt találtuk, hogy a több állás hosszú távon nem javítja a szív- és érrendszeri egészséget, és növeli a keringési problémák kockázatát'.

A tanulmányban a kutatók 83 013, átlagosan 61 éves felnőtt szív- és keringési adatait elemezték, akik a csuklójukon egy okosórához hasonló készüléket viseltek, hogy nyomon kövessék mozgásukat. Hét éves követés során körülbelül nyolc százalékuk szenved szív- és érrendszeri problémától, például szívbetegségtől, szélütéstől és szívelégtelenségtől. Valamivel több mint két százalékuk számolt be keringési problémáról, például visszérről vagy mélyvénás trombózisról.

A kutatók szerint a keringési problémák kockázata már néhány órás állás után is jelentősen magasabb volt. Ezzel szemben a keringési problémák kockázata enyhén csökkent 6 és 10 óra ülés között. Minden további tíz óra feletti ülés 26 százalékkal növelte a keringési problémák valószínűségét. A 12 óránál hosszabb mozdulatlan tartózkodás óránként 13 százalékkal növelte a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Az International Journal of Epidemiology című folyóiratban a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a hosszú ideig tartó ülés káros az egészségre. De azt is tanácsolták, hogy azok, akik csökkenteni szeretnék a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, ácsorgás helyett rendszeresen végezzenek testmozgást.

Emmanuel Stamatakis professzor, a Sydney-i Egyetem népegészségügyi szakértője és a tanulmány társszerzője elmondta: „Azok számára, akik rendszeresen ülnek hosszú ideig, a napközbeni sok véletlenszerű mozgás és a strukturált testmozgás jobb módszer lehet. a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésére.

 




 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.