Nem gondolnád, mit okoz az egész napos zenehallgatás

halláskárosodás
Shutterstock - Asier Romero
halláskárosodás fejhallgató zajszennyezés
A zene jótékony hatásairól rengeteget hallhatunk. Kutatások bizonyítják, hogy nem csak a lélekre hat gyógyítóan, de a testünk is számos előnyhöz juthat – egy jól megválasztott zene még a fizikai cselekvéseinket is pozitívan befolyásolhatja. Mégis felmerül a kérdés: valóban jót tesz a folytonos zenehallgatás? Vagy vannak esetek, amikor kifejezetten káros lehet?

A zene társunk lehet abban, hogy megéljük mély érzéseinket, könnyebben szembenézzünk a mindennapi kihívásokkal, segíthet minket a relaxálásban, a kikapcsolódásban. A szórakozásunk szerves részeként funkcionál, növelheti a koncentráció képességet, sőt, motiválóan hathat ránk. Persze van, aki munkavégzéshez, koncentráláshoz elképzelhetetlennek tartja, hogy zenét hallgasson és inkább a csendet preferálja – nem vagyunk egyformák – a zenehallgatási szokásaink eltérőek.

zenehallgatás
A zenehallgatás veszélyes is lehet
Forrás: Shutterstock

Mitől függ, hogy a zenehallgatás veszélyes vagy sem?

Az angliai St. Andrews Egyetemen végeztek egy kísérletet 8-11 éves gyerekek körében és arra a következtetésre jutottak, hogy azok a tanulók, akik napi rendszerességgel kerültek kapcsolatba a zenével, jobban teljesítettek az intelligencia teszteken, élénkebb volt a fantáziájuk, és a szóbeli kifejezőképességük is erősebbnek bizonyult társaiknál. Kijelenthetjük tehát, hogy a zenehallgatás csodálatos lehetőségeket rejt magában, ami az egészségünkre gyakorolt hatását illeti, de kizárólag akkor, ha néhány alapvető jó tanácsot megfogadunk.

Akár hangszórót, fejhallgatót, vagy fülhallgatót használunk, a túl nagy hangerő károsíthatja a hallásunkat. Ezt zaj által kiváltott hallásvesztésnek nevezik, és gyakrabban fordul elő, mint azt gondolnánk. A nagy hangerejű hangok elpusztíthatják a belső fülben lévő apró, finom, szőrszerű struktúrákat, amelyek segítik a hallást. A belső fül károsodása bekövetkezhet egyszeri, nagyon hangos zaj hatására, vagy a hangos hangok ismételt, hónapokon, vagy éveken át tartó folytonos hallgatása esetén is. Míg a fül egyes részei képesek önmagukat helyrehozni, a belső fül nem képes arra, hogy önmagát megjavítsa.

Az, hogy egy hang mennyire veszélyes a hallásra, három dologtól függ:

1. a hang erejétől

2. a hang hallgatásának időtartamától

3. milyen közel van a fülünk a hang forrásához.

Ami a hangerőt illeti, általában a 70 decibel alatti hangok biztonságosak hallgatáshoz. A beszélgetések általában körülbelül 60 decibel, míg a városi forgalom zaja 80 decibel körül van. Az ártalmas hangok közé sorolhatjuk a fűnyíró, a fúró, a tűzijáték és a rockkoncertek hanghatásait is. Ha veszélyesen hangos hatásoknak vagyunk kitéve, akkor a szervezet a következőképp jelez: tompa hallás, fülzúgás, és beszélgetési nehézség körülbelül 1 méter távolságból. Bár a hallásunk általában normalizálódik egy-egy ilyen élmény után, ennek ára van. Az átmeneti halláseltolódás a belső fül szerkezetének maradandó károsodásához vezethet és végső soron károsíthatja a hallást.

Zenét hallgató lány
Ha a tanácsokat betartod, évtizedekig hallgathatod kedvenc zenéidet
Forrás: Shutterstock

Hogyan óvjuk meg magunkat a halláskárosodástól?

A technológiának köszönhetően ma már könnyen ellenőrizhetjük, hogy a hangerő megfelel-e az egészséges szintnek. Létezik hangszintmérő alkalmazás, de már a telefonok, okosórák is rendelkeznek ilyen funkcióval. Szintén megóvhatjuk a hallásunkat, ha kiváló minőségű, zajszűrő fejhallgatót, vagy fülhallgatót vásárolunk. Ha nagy hanghatások közvetlen közelében vagyunk – mint például fúró, fűnyíró – , használjunk füldugót vagy fülvédőt.

Ha sokat hallgatsz zenét, időnként tarts szünetet – így elkerülheted a túlterhelést. Ha ezeket a tanácsokat betartod, évtizedekig hallgathatod kedvenc zenéidet anélkül, hogy káros következményeket tapasztalnál a hallásodon. 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.