Aranygyökér a karácsonyi stressz ellen – Így lesz hatásos!

aranygyökérrel az ünnepi stressz ellen
Shutterstock - Kaspars Grinvalds
egészség karácsony 2024 stressz
Az adventi időszak bizony igen kimerítő lehet, nem csak fizikailag, de idegileg is. Azonban van egy növény az aranygyökér, amelyet alig ismerünk, pedig nagy segítségünkre lehet egy-egy stresszes időszak átvészelésében.

Az aranygyökér bámulatosan hatékonysággal csökkenti a stressz okozta borzalmas tüneteket. A Távol-Keleten már évszázadokkal ezelőtt számos feljegyzést készítettek jótékony hatásairól, de Európában a vikingek és az ókori görögök is megfigyelték különleges erejét. Az ősi szibériaiak úgy tartották, hogy aki rendszeresen iszik az ebből készült teából, az száz évig fog élni. A Tomszki Állami Egyetem kutatói megerősítették a jótékony hatásairól szóló legendákat. Sikeresen bizonyították hatékonyságát a kimerüléses idegállapotok, szorongás, krónikus fáradtság, ADHD, alvászavarok, csökkent libidó és memóriazavarok esetén. Az aranygyökér segíti a szervezet és az idegrendszer alkalmazkodását a változásokhoz, nem tartalmaz toxikus összetevőket, így a szervezetre nézve teljesen ártalmatlan.

Aranygyökér jótékony hatásai
Az aranygyökér, más néven rózsagyökér már évezredek óta ismert a nyugtató hatásáról
Forrás: Shutterstock

Hogyan hat az aranygyökér?

  • Növeli a beta-endorfinok szintjét és csökkenti a stressz hormonok koncentrációját, mint az adrenalint vagy a kortizont. 
  • A vérnyomás csökkentő és szívritmus szabályzó hatása miatt sikeresen alkalmazható az infarktus kockázatának a csökkentésére.
  • A nemi funkciókra kifejtett hatása a tesztoszteron szint szabályozása által érvényesül. Növeli a nemi vágyat, a teljesítményt és megelőzi a korai magömlést. Nőknél ciklus szabályzó és csökkenti a meddőség kockázatát.
  • A neurológiai és pszichés zavarok közül sikeresen alkalmazható a Parkinson kór, a szorongás, idegi kimerültség, enyhe depresszió, pánikzavar, és krónikus fejfájás esetén. Koncentrációjavító és memóriafokozó.
  • Alkalmas olyan krónikus betegségek társkezelésére, mint a májdaganat, húgyhólyag daganat, TBC és kitűnő a kemoterápia mellékhatásainak a csökkentésére.

Csak óvatosan!

Ha komoly betegségben szenvedünk, akkor nem valószínű, hogy elegendő kizárólag a gyógynövényektől várnunk gyógyulást! Ne hagyjunk abba semmilyen szakszerű terápiát, csak kiegészítésként, orvossal konzultálva használjunk bármilyen gyógynövényt! Az aranygyökeret – más hasonló természetes gyógymódokhoz hasonlóan – kúraszerűen alkalmazzuk, mert a kívánt hatást csak pár hét vagy akár egy hónap elteltével tapasztalhatjuk meg. Az esetleges mellékhatások nagyon ritkák és enyhék. Általában allergiás reakció vagy fejfájás jelentkezhet. Ha pajzsmirigy gyógyszereket, vérhígítókat, fogamzásgátlót vagy antidepresszáns szedünk, szükséges szakorvos tanácsát kikérnünk, mivel interakciók léphetnek fel.

Mit kezdjünk vele?

Főzet:

A szárított gyógyfüvet először össze kell törni, szét kell morzsolni, így az elroncsolt szövetekből a hatóanyagok könnyebben kiszabadulhatnak. Ahhoz, hogy a durvább, vastagabb levelekből, szárakból, kérgekből és gyökerekből is kivonjuk a hatóanyagokat, körülbelül egy órán át kell lassú tűzön főzni. 

Balzsam:

A balzsammal a feszült izmokat és szalagokat kezelhetjük. Hatását a bőrbe való bedörzsölése után fejti ki. Ennek elkészítéséhez tegyünk 10 dkg szárított, összezúzott növényt egy üvegbe és adjunk hozzá két dl ecetet, alkoholt vagy bármilyen masszázsolajat. Alaposan rázzuk össze, majd hagyjuk állni 3 napig. Ezután töményen vagy akár vízzel hígítva is használhatjuk, de előtte mindenképpen jól rázzuk fel.

Tudtad?

Ismert még sarki gyökér, rózsagyökér, varjúháj és illatos rózsásvarjúháj néven is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.