A BMI története 1832-ig nyúlik vissza. Adolphe Quetelet belga statisztikus, matematikus és csillagász a statisztikai elemzés és a harang alakú görbék iránti szenvedélye ihlette a „normális ember” számszerűsíthető jellemzőit, mint például a testmagassághoz passzoló súlyt. Ezt később más tudósok próbálták pontostani, amíg kialakult a BMI azóta is ismert mérési módszere. Az eredmények, amiket a segítségével megkapunk, sokszor falsok, ráadásul feleslegesen stigmatizálják az embereket soványnak vagy éppen kövérnek. A szakértők egy ideje más módszert javasolnak az egészségügyi kockázatok felmérésre. Úgy gondolják, a BMI helyett jobb a BRI, a testkerekségi index, ami a test méreteit és arányait figyeli, és nem a tömegét.
Egy, a Journal of Obesity című lapban közzétett tanulmányban a kutatók hadat üzentek a nagy múltú testtömegindexnek, vizsgálataik során ugyanis kiderült, hogy az ez alapján túlsúlyosnak ítélt amerikaiak közel fele, vagyis 34,4 millió ember valójában teljesen egészséges, hasonlóan ahhoz a 19,8 millióhoz, akiket egyenesen elhízottnak kellene tartani a BMI index alapján. Ugyanakkor több mint 30 százaléka azoknak, akik a testtömegindexük alapján megnyugodhatnának, mivel a normál tartományba esnek, az egyéb egészségügyi adatokat – vérnyomás, koleszterinszint, vércukorszint – is figyelembe véve egyáltalán nem egészségesek (20,7 millió ember). A BMI index egyébként azoknál sem működik, akinek a nagy súlyuk hátterében nem zsír, hanem izom áll, tehát a sportolók egyből kiesnek. Sokkal fontosabb lenne tehát inkább a derékkörfogatra fókuszálni a figyelmet, egy 650 000 ember bevonásával készült vizsgálat ugyanis kimutatta, hogy minden 5 cm-es derékkörfogat-növekedés megnövelte a különféle betegségek kialakulásának kockázatát. Akik a legnagyobb derékkörfogattal rendelkeznek, azok átlagosan 3-5 évvel korábban halnak meg, mint azok, akik a legkisebbel.
A testtömegindexet úgy tudjuk kiszámítani, ha a kg-ban mért testsúlyunkat elosztjuk a méterben mért testmagasságunk négyzetével. Ha az így kapott szám 18,5 alá esik, akkor soványnak számítunk, ha 25 fölé, akkor túlsúlyosnak, ha pedig 30 fölé, akkor már elhízottnak. A normál testsúly a 18,5 és 24,9 közötti tartományba esik.
A kutatók megállapították, hogy a kerekebb testalkatú embereknél akár 163 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakulhat ki egészségi problémák, mint a vékonyabb derékkal rendelkező társaiknál. Szerintük a BMI helyett alkalmazandó BRI pontosabb előrejelzője lehet a szívbetegségeknek és a halálozásnak, mint a testtömegindex. A testkerekségi index (BRI) a testmagasság és a derékkörfogat alapján számolható ki. A középső testrész és a létfontosságú szervek körül csoportosuló zsír, a zsigeri zsír összefüggésbe hozható a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának fokozott kockázatával. A közvetlenül a bőr alatt, például a lábak és a fenék területén felhalmozódott zsír azonban nincs összefüggésben az egészségügyi kockázatokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.