A fogorvos szerint mindannyian rosszul mossuk a fogunkat – Így kell helyesen csinálni

fogmosás-life
Shutterstock - New Africa
szájhigiénia fogmosás szakértő
A fogmosás elengedhetetlen része a napnak, de nem mindegy, hogy mikor és hogyan csinálod. Szakértő szerint így mosd jól a fogad.

Fogmosás előtt vagy után reggelizel? Elég megkérdezni a környezetedben élőket, és szinte mindenki a reggeli müzli után kapja elő a fogkefét. A szakértők szerint azonban ez nem egy olyan vita, mint “a fehér vagy barna cukorral idd a kávéd” kérdése, mert itt csak egy helyes válasz van. Tedd le a fogkefét, és figyelj!

fogmosás-life
A szakember szerint a fogmosás ideje azért fontos, mert nem károsítani, hanem tisztán tartani szeretnéd a fogaid.
Forrás: Shutterstock

A szakember szerint ez a fogmosás helyes menete

Miért ne moss fogat reggeli után?

Dr. Shaadi Manouchehri fogorvos az Instagramon osztotta meg a „3 alkalom, amikor SOHA ne moss fogat" című posztját, ahol az első számú tiltólistás tevékenység a reggeli utáni fogmosás volt (a másik kettő a hányás utáni és az édességfogyasztás utáni fogmosás). Az ok? „Amikor eszünk, savas környezet alakul ki a szánkban. Ha azonnal fogat mosol, akkor gyakorlatilag a savat dörzsölöd bele a fogaidba, amelyek ásványi anyagokból állnak. Ez károsíthatja a fogakat, sárgábbá teheti őket, és növelheti a fogszuvasodás kockázatát" – magyarázta.

Az alvás alatt a nyáltermelés (ami segít a száj egészségének megőrzésében) lelassul, így a baktériumok elszaporodhatnak. Reggelire elfogyasztott ételek, például citrusfélék vagy kávé tovább növelhetik a savas hatást, ami kettős csapást jelenthet a fogzománcra. „Ha reggeli előtt mosol fogat, csökkentheted a baktériumok mennyiségét a szádban, ami minimalizálja a fogak károsodását" – mondja Dr. Manouchehri. Ha viszont muszáj fogat mosnod reggeli után (például füstölt lazac után), várj legalább 30-60 percet, mielőtt a fogkeféhez nyúlsz.

A teljes szájhigiénia fontossága

A fogmosás önmagában nem elég, hanem oda kell figyelned a szád egészére. Például a nyelvkaparók népszerűsége a TikTokon is óriási, a #tonguescraper hashtag több mint 253 millió megtekintést gyűjtött. Ez az egyszerű gyakorlat a káros baktériumok 95%-át eltávolítja, és segít fenntartani a száj egészséges mikrobiomját, amely nemcsak a fogak és íny egészségét, hanem az általános jólétet is támogatja.

A szánkban egy komplex baktériumközösség él, amely lehet jótékony vagy akár káros is. Ha ez az egyensúly felborul, az növelheti az ínybetegségek, a fogszuvasodás és más szisztémás egészségügyi problémák kockázatát.

Milyen termékeket szerezz be, hogy ragyogó legyen a mosolyod?

  • Vitaminos szájöblítők: Az A-, C- és E-vitaminokkal dúsított szájöblítők erősítik az ínyedet, miközben kíméletlenek a baktériumokkal szemben.
  • Professzionális elektromos fogkefe: Olyan modelleket válassz, amelyek percenként több tízezer pulzálással dolgoznak, és többféle üzemmóddal rendelkeznek.
  • Nyelvkaparók: Egy egyszerű eszköz, amely hatékonyan távolítja el a nyelvedről a baktériumokat.
  • Alkoholmentes szájvizek: A természetes összetevőkkel, például rozmaringgal dúsított szájöblítők segítenek a rossz lehelet és az ínybetegségek megelőzésében anélkül, hogy károsítanák a száj mikrobiomját.

Gyakori kérdések a helyes fogmosásról

Kell fogat mosnom közvetlenül ébredés után?

Igen. Az ébredéskor a baktériumok mennyisége a legmagasabb, mivel alvás közben a nyáltermelés lelassul. A fogmosás (és egy nyelvkaparás) reggel segít csökkenteni ezt a bakteriális terhelést.

Mikor a legjobb időpont a fogmosásra?

A legjobb, ha reggel közvetlenül ébredés után és este lefekvés előtt mosol fogat. Étkezés után mindig várj legalább 30-60 percet a fogmosással.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.