fogászati egészség fogmosás egészség
A fogmosásnak számos írott és íratlan szabálya van. Ezúttal egy fogorvos segít nekünk néhány tippel, és azt is elárulja, miért ne legyen vizes a fogkeféd fogmosás előtt.

Azt már tudjuk, hogy a túl sok cukor árt a fogainknak, de gondoltad volna, hogy az sem segít, ha például bevizezed a fogkeféd fogmosás előtt? Sőt az sem mindegy, hogy mikor használod a szájvizet. Ilyen, és ehhez hasonló tippekkel látott el minket egy fogorvos, és ezeket most veled is megosztjuk, hogy a fogaid a lehető legtovább egészségesek és tiszták maradjanak.

Fogmosás szakértő szerint
Fogmosás a szakértő szerint – Reggel az első, este pedig az utolsó dolgod legyen alaposan megmosni a fogad.
Forrás: Shutterstock

Ezért ne vizezd be a fogkeféd fogmosás előtt

A fogmosáson nemcsak a fogaid tisztasága, de egészsége miatt is fontos, a fogmosási technikádon is sok múlik. 

Tarts 30 perc szüntet

Ez az étkezés és a fogmosás közötti időre vonatkozik. Tristan Roberts londoni fogorvos szerint a szánkban lévő nyál nagyon jó tisztítószer. „Olyan dolgok vannak benne, mint a kalcium és a foszfát, amiből a fogak épülnek, ami a fogak rendbe hozatalát okozza.” A szakértő szerint étkezés után körülbelül fél óra kell ahhoz, hogy a nyál mineralizálja a fogakat, ezért addig várjunk a fogmosással. Étkezés közben megpuhul a zománc, ha pedig rögtön étkezés után mosol fogat, akkor ez a puha réteget fogod lekefélni. Várj, amíg a nyálban lévő anyagoknak köszönhetően a fogak újra megkeményednek, ezután moss fogat.

Az elektromos fogkefe jó döntés

Amikor cukros ételeket fogyasztasz, akkor figyelj arra, hogy nagyon jól mosd meg a fogad. „Manapság mindenkinek kellene, hogy legyen elektromos fogkeféje. Nem kell feltétlenül csúcsmodellnek lennie, csak újratölthetőnek, mert azok jobban működnek, és ideális esetben nyomásérzékelő is legyen rajta, hogy biztos lehess benne, hogy minden fogat finoman mosol. Minden fogat elöl, középen, hátul és oldalt meg kell mosni, különösen az ínyvonal felett.

Moss fogat reggeli előtt és a nap végén is

Nem kell minden alkalommal megmosni a fogad, amikor eszel, de ideális esetben ez legyen az első dolgod reggel, amikor felkelsz, illetve az utolsó este, mielőtt lefekszel aludni, mert amikor alszunk, a szánk sokkal szárazabb, nem termelődik annyi nyál, mint napközben, és a baktériumok ezt imádják, így ilyenkor nagyobb eséllyel okoznak gondot.

Legalább 2 percig tartson a fogmosás

A legtöbb ember kevesebb mint egy percig mos fogat, és azt hiszi, hogy két perc volt.” - mondja Dr. Praveen Sharma, a birminghami fogászati kórház docense és a helyreállító fogászat tiszteletbeli tanácsadója, a Brit Fogászati Szövetség tudományos tanácsadója. „Még az elektromos fogkefével rendelkezők sem tudják gyakran, hogy a legtöbbnek van beépített időzítője, amely bizonyos időközönként megszólal, és kicsit másképp zümmög, amikor letelik a teljes két perc.

Ne öblíts vízzel

Köpd ki a maradék fogkrémet, de utána ne öblíts semmivel, így a fogkrémben lévő hatóanyagok tényleg fognak hatni.

Ne használd azonnal a szájvizet

Jelenleg az a tanács, hogy ne használjunk szájvizet közvetlenül fogmosás után” - mondja Roberts - ”mert a fluoridkoncentráció sokkal alacsonyabb, mint a fogkrémben lévő. Tehát vagy fogmosás előtt használjuk, vagy a nap folyamán bármikor máskor, fél órával a fogmosás után.

Miért ne legyen vizes a fogkeféd?

Ajit Tanday, a birminghami egyetemi docens és tanácsadó egyáltalán nem javasolj, hogy bevizezd a fogkeféd fogmosás előtt. „A víz hozzáadása a fogkeféhez hígítja a fogkrémet, és nagyobb habzás lesz az eredménye, aminek eredménye, hogy többet köpünk ki a fogkrémből, miközben annak a fogainkon kellene maradnia.”-magyarázza.

Ne félj a fogorvostól

Akármennyire jó a fogmosási technikád, ettől függetlenül még lehet probléma a fogaiddal. Ha bármilyen fájdalmat, elszíneződést, furcsaságot észlelsz, azonnal fordulj fogorvoshoz. A szájhigiénia és a fogaid egészséges fontos, nemcsak esztétikai okokból, hanem további egészségügyi problémák elkerülése végett is.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.