Hajhullást okozhat ez a népszerű diéta

Serious,,Worried,Asian,Young,Woman,,Girl,Holding,,Show,Damaged,Loss
Shutterstock - Pormezz
egészség diéta hiány
Népszerű és sokan esküsznek rá, de vannak hátulütői. Az időszakos böjt a vizsgálatok szerint hajhullást okozhat.

Az időszakos böjt egyre népszerűbb életmódváltási forma, amelynek célja a fogyás, az anyagcsere javítása és az általános egészségi állapot optimalizálása. Bár sokan oyan pozitív eredményekről számolnak be, mint a jobb közérzet és a fogyás, az időszakos böjt mellékhatásai között olykor megjelenhet a hajhullás is. A kínai Zhejiang állambeli Westlake Egyetem kutatói szerint ennek valószínűleg az az oka, hogy az étrend kiéhezteti a sejteket és gátolja az egészséges hajnövekedést.

hajhullás, az időszakos böjt következménye
Az időszakos böjt következménye lehet a hajhullás
Forrás: Shutterstock

Az időszakos böjt és a haj egészsége

A haj egészséges növekedéséhez szervezetünknek megfelelő tápanyagellátásra, energiára és hormonális egyensúlyra van szüksége. Az időszakos böjt során a táplálékfelvétel szakaszossá válik, ami egyes esetekben hiányhoz és stresszhez vezethet. Ez közvetlen hatással lehet a hajhagymák működésére. A megállapításra azután jutottak az egyetem szakértői, hogy egereken letesztelték az időszakos böjt hatását. A kísérlethez az egereket leborotválták, majd 8, 16 vagy 48 óránként etették, összehasonlítva a kontrollcsoporttal, amely korlátlanul jutott táplálékhoz. Míg a táplálékhoz korlátlan hozzáféréssel rendelkező kontrollegerek szőrének nagy része 30 nap után újranőtt, addig az időszakos éheztetést alkalmazó egerek csak részleges szőrnövekedést mutattak 96 nap után.

Miért okozhat hajhullást az időszakos böjt?

Az időszakos böjt során gyakran előfordul, hogy a szervezet nem kapja meg a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Különösen a haj növekedéséhez fontos tápanyagok, például a vas, a cink, a D-vitamin, a biotin és a fehérje hiánya okozhat hajhullást. Ha az étkezési ablakban nem viszünk be elegendő kalóriát, a szervezet takarékra áll, és csak a létfontosságú funkciókat támogatja. Mivel a haj növekedése nem prioritás a test számára, ilyenkor a hajhagymák pihenő fázisba kerülhetnek, ami hajhullást eredményez.

Az időszakos böjt hatással lehet a kortizol, azaz a stresszhormon szintjére, ami krónikus stressz esetén hajhullást idézhet elő. Ezenkívül a nőknél a böjt hormonális egyensúlyzavart okozhat, ami szintén hozzájárulhat a hajhulláshoz.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.