A méz természetes csodaszer, mutatjuk, mi mindenre jó

egészség, méz, gyógymód
Shutterstock - Pixel-Shot
egészség méz gyógymód
Nap mint nap használjuk a mézet, mégsem vagyunk pontosan tisztában a hatásaival – a gyógyító méhekről pedig még kevesebbet tudunk.

A természetes gyógyhatású készítmények, mint a gyógytea, a méz, az utóbbi időben rendkívül nagy népszerűségnek örvendenek, a legtöbben igyekeznek inkább ilyen jellegű gyógymódokhoz fordulni a gyógyszerek helyett.

természet, méz, gyógymód
A méz igazi nagyágyú a gyógyászatban.
Forrás: Shutterstock

A méz igazi csodaszer, rendkívül sok problémára jelenthet megoldást

Lássuk, hogyan érdemes használni!

A folyékony aranynak is nevezett táplálék fogyasztása szinte egyidős az emberiséggel. Nem véletlenül, hiszen számos egészségügyi problémára gyógyírt jelent! Már az Ószövetség is említést tesz róla, a görög mitológiában pedig az istenek étkeként és a halhatatlanság forrásaként tartották számon. Évezredekkel ezelőtt tudott volt tehát, hogy a sűrű, aranyló folyadék enyhíti a különböző fizikai panaszokat. Az ókorban maga Hippokratész is hitt a méz gyógyító erejében, és a sebek kezelésére használta.

Segíti az emésztést

Egyedülálló ízét több mint 120-féle aromaanyagának köszönheti. Ezek fokozzák az étvágyat, és beindítják az emésztést. Az aranyló nedűben lévő organikus savak jótékony hatással vannak a bélflórára. Oldj fel 1 ek mézet 1 pohár meleg vízben, és reggelente, éhgyomorra idd meg.

Reumatikus fájdalmakra

A benne található réz és triptofán nevű esszenciális aminosav enyhítik a fájdalomérzetet, míg a cink elősegíti a gyulladásgátló hormonok termelődését. Forrázz le 1 csésze vízzel 1 ek csalánlevelet, hagyd ázni 15 percig, szűrd le, majd édesítsd 2 tk mézzel.

A szív barátja

Rengeteg másodlagos növényi anyagot tartalmaz, amelyek óvják az ereket a káros szabad gyököktől, és megelőzik, hogy lerakódások képződjenek az erek falán, ezáltal védenek az érszűkülettől.

Frissesség az agynak

A nyalánkságban lévő triptofán a szerotonin nevű boldogsághormon előanyaga, és mint ilyen, gondoskodik a jókedvről, valamint javítja a koncentrálóképességet. Ezért stresszes időszakban igyál meg naponta 1 pohár mézes meleg tejet, 250 ml tejhez 2 ek mézet adva.

Energiát ad

A méz egyedülálló módon képes visszaadni az erőnket. Titka az ízében keresendő: a benne lévő szőlőcukor azonnal a véráramba kerül, így a kiürült energiaraktárak szinte rögtön feltöltődnek. Másik előnye, hogy a vércukorszint hosszú ideig állandó marad, tehát elkerülhetőek vele a falási rohamok.

Fiatalon tartja a bőrt

A mézet már Kleopátra is hatékony szépségelixírnek tartotta, ami nem csoda, hiszen megköti a nedvességet, és értékes tápanyagokkal látja el a bőrt. A benne lévő króm, réz, cink és flavonoidok fitten tartják a sejteket. Enyhe savai erősítik a bőr savköpenyét, gyulladásgátló enzimjei pedig csökkentik az irritációt, gyógyítják az apróbb bőrsérüléseket és a herpeszt. Naponta többször vigyél fel belőle egy keveset a problémás területre, és hagyd beszívódni, hogy ismét ragyogó legyen a bőröd.

Köhögés és rekedtség kizárva!

Egyszerűen hagyd, hogy elolvadjon a nyelveden, mert az édes nektár így már a szájüregben kifejtheti antibakteriális hatását. Meleg teában feloldva enyhíti a légúti panaszokat.

Tele van fontos anyagokkal

Améz főként cukorfélékből és vízből áll. Akkor mégis mi teszi ennyire értékessé? Hát az aminosavak, az enzimek, a vitaminok, az aroma- és ásványi anyagok! Bár ezek csak kis koncentrációban vannak jelen benne, együttesen páratlan a hatásuk.

Gyulladásokra

Magas cukortartalmának köszönhetően a méz elvonja a vizet a kórokozóktól, és ezzel megakadályozza az életben maradásukat. Savtartalma hátráltatja a szaporodásukat, egy bizonyos enzimje pedig fokozza a szervezetben az antibakteriális anyagok termelődését.

Különleges gyógymód

Az apiterápia elnevezést egy magyar orvos, dr. Bodog F. Beck alkotta meg, aki 1871-ben született Budapesten, majd New Yorkban élt, és a méhszúrással főleg reumatikus betegségeket gyógyított. Egy nagyon régi gyógymódról van szó, amely számos ősi kultúrában, így az egyiptomiban is jelen volt, ahol a propoliszt is munkára fogták, a mumifikáláshoz használták fel.
A szó eredeti jelentése kizárólag a méhszúrással való gyógyítást foglalta magában, ám ma már minden kaptárterméket ide sorolnak. Így a méz, a propolisz, a virágpor, a méhkenyér, a méhpempő, a méhméreg, a viasz, a herekivonat, az egész méh kivonata és a kaptárlevegő is az apiterápia alapanyaga.

MÉZ: Baktériumölő hatása miatt a megfázás egyik legjobb ellenszere. Megelőzésre is tökéletes, ebben az esetben napi 1-2 ek a javasolt mennyiség. Ne a forró teába tedd, várj, amíg a folyadék hűl egy picit, így több hatóanyag marad benne! A méz sebgyógyító hatása is ismert, különösen olyan fekélyek, sebek esetében, amiket antibiotikumnak ellenálló baktériumok okoznak.

PROPOLISZ: A méhszuroknak is nevezett anyag fő alkotóeleme egy növényi eredetű balzsam, amely a rügyek ragadós váladéka, és több mint 200 aktív komponens található benne. A méhek közül mindig a legidősebbek feladata a propoliszgyűjtés. Minden háztartásban érdemes lenne tartani belőle, mert a szuvas fog okozta fogfájás azonnali csillapítása mellett még rengeteg mindenre jó: gyulladáscsökkentő, baktérium-, vírus- és gombaölő hatású, erős fájdalomcsillapító és sebgyógyító szer. A téli influenza megelőzésére is alkalmas. Csökkenti továbbá a sugárkezelés és a kemoterápia utáni kellemetlen tüneteket, illetve a vérnyomást. Némely szintetikus fájdalomcsillapítónál százszor nagyobb hatásfokkal rendelkezik. Megelőzésképpen elég belőle napi 10-20 csepp.

MÉHPEMPŐ: A dajkaméhek háromféle méhpempőt készítenek, annak megfelelően, hogy a királynőt, a heréket vagy a dolgozókat etetik vele. Ennek megfelelően változik a pempő összetétele és hatása. Kétféle formában kapható, egyrészt deaktivált mézben, ahol a méz enzimjeit kikapcsolták, másrészt fagyasztva. Utóbbi előnye, hogy így több hatóanyag őrződik meg.

Kinek tilos?

A méz egy olyan, spórás baktériumot is tartalmazhat, amely egyfajta ételmérgezést (botulizmust) okoz. Mivel a csecsemők érzékenyek erre a baktériumra, 18 hónapos korukig nem szabad nekik mézet adni. A cukorbetegek étrendje sem tartalmazhatja.

Tudtad?

A méz légmentesen lezárva soha nem romlik meg, a levegővel érintkezve azonban, mivel ilyenkor vizet vesz fel, erjedésnek indulhat. Kikristályosodása természetes folyamat, és nem a gyenge minőséget jelzi. Az ilyen mézet újból folyékonnyá teheted, ha vízfürdőben maximum 40 fokra melegíted.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.