Vöröspirula-mozgalom, a nőgyűlölet kultúrája: honnan indult, és miért?

Ausztráliából indult az a vöröspirula-mozgalom, mely az incelkultúra szélsőséges megnyilvánulása. Ez a társadalmi jelenség már a randikultúrára is kiterjed, alapvetően a feminista eredményekkel száll szembe. Valódi veszélyt jelenthet egy internetes mozgalom?
A vöröspirula-mozgalom elsősorban ausztrál internetes közösségekben elterjedt fogalom, mely a férfiak jogaiért, valamint az idealizált, hagyományos nemi szerepek visszaállításán fáradozik. A közösség incelek, azaz önkéntelen cölibátusban tengődő férfiakból áll, akik annak ellenére sem leltek párra, hogy a kenguruk földjén mintegy 330 000-el több nő él, mint férfi.
A mozgalom a Mátrixból ismert vörös piruláról kapta a nevét, melyben a piros pirula a rideg valóságra való ébredést jelenti.
Ezek a férfiak hasonló felismerést élnek meg, amikor a nőgyűlölet rögös útjára lépnek. Úgy érzik, hogy a nők manipulálják őket, ezért a nők dominálására törekszenek, ami kéz a kézben jár a női jogok csorbításával. Az interneten ábrázolt torz férfiideál pedig csak olaj a tűzre.
Köszönhetően az online fórumoknak és az internetes társkeresőknek, a randikultúra mára a virtuális világba is beköltözött. Ezeken a platformokon óva intik egymást a nők a vöröspirula-mozgalom követőitől, ahogy a nőgyűlölő párkapcsolati tanácsadóktól is.
A nők jellemzően olyan társra vágynak, akik tiszteletteljesek, empatikusak és képesek egészséges kapcsolatra, ami a sokszor felszínes és manipulatív incelekről nem mondható el.
Szomorú módon már halálos áldozata is van ennek a nőgyűlöletre épülő kultúrának: egy 23 éves nőt féltékenységében meggyilkolta féltékeny barátja 2015-ben.
A vöröspirula-mozgalom megértéséhez érdemes tisztába lenni vele, hogy jellemzően sérülékeny férfiakból áll, akik bizonytalanságukat vetítik ki a nőkre. A nehézkes karrierlehetőségek, alacsonyabb bérek, lakáshoz jutás, illetve a családalapítás nehézségei miatt nehéz számukra a férfiasság megélése.
Generációk óta nem voltak ilyen képzettek, önállóak a nők, a hagyományos nemi szerepek jelentősen átalakultak.
A feminizmust többek élhetik meg fenyegetően, de a helyzeten minden bizonnyal az sem segít, hogy a kapitalista logika a vagyonhoz köti a férfiasságot. Aki pedig érzelmileg kiszolgáltatott helyzetben van, könnyen áldozatul eshet a komplex problémákra faék egyszerű magyarázatot adó ideológiákra.
A vöröspirula-mozgalom tehát a feminista nézeteket támadó afféle ellenkultúra, mely egybecseng a 2024-ben népszerű tradwife jelenséggel. Mindkét társadalmi megmozdulás egy idealizált, a valóságban soha nem létezett világot akar visszahozni, aminek képtelenek meglátni az árnyoldalait.
Az incelkultúra követői ahelyett, hogy önmaguk fejlesztésére, életük jobbá tételére vagy esetleges pszichés segítségnyújtásra törekednének, a női egyenjogúságot tipornák sárba.
Természetes, hogy egy ideológia megjelenésekor kialakulnak annak szélsőséges irányzatai, csakhogy a pirospirulás férfiak olykor mára alapvetésnek számító önrendelkezést, emancipációt is megkérdőjelezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.