Kutatók egy új, úttörő technológiát fejlesztettek ki, amely képes egyes rákos sejteket a normális sejtekhez hasonló állapotba hozni anélkül, hogy elpusztítaná azokat. Ez a megközelítés nem csak a rák lehetséges kezelésének új módját jelenti, hanem olyan megközelítést is, amellyel elkerülhetők a más kezelések által okozott mellékhatások és a rezisztencia kialakulásának kockázata.
A rákos sejtek reverzióját, amely a rákos sejteket differenciált és nem rosszindulatú állapotukba visszaalakítja, egy ideje már javasolták, mint potenciálisan új terápiás megközelítést. A rákos sejtek gyakran „differenciálatlanok”, ami azt jelenti, hogy elveszítik a normális sejtek specializált jellemzőit.
A rákos sejtekben jellemzően mutálódott vagy „kikapcsolt”, differenciálódáshoz kapcsolódó gének újbóli kifejeződésének indukálásával lehetséges lehet a gének reaktiválása és normális működésük helyreállítása, vagy akár „transz-differenciálódás” elérése, amelynek során a rákos sejtek teljesen más típusú sejtekké differenciálódnak (pl. az emlőrákos sejtek átirányítása, hogy specializáltabb májsejtekké váljanak).
Korábbi kutatások kimutatták a myeloid leukémiához, mellrákhoz és hepatocelluláris karcinómához — egyfajta májrákhoz — kapcsolódó rákos sejtek visszafordítását. Nem sikerült azonban szisztematikusan azonosítani az úgynevezett „mesterregulátorokat” — a differenciálódási folyamatot irányító specifikus géneket vagy fehérjéket -, amelyek ezt a fajta differenciálódást/transz-differenciálódást indukálják. Ez fontos lépés, mivel az ilyen mesterregulátorok azonosításával a tudósok képesek lehetnek a rákos sejtek manipulálására és nem rákos sejtekké történő átprogramozására, így alternatív vagy kiegészítő kezelési lehetőségeket kínálva.
A Koreai Tudományos és Technológiai Fejlesztési Intézet (KAIST) Bio- és Agymérnöki Tanszékének professzora, Kwang-Hyun Cho professzor által vezetett kutatócsoport legújabb tanulmányában egy olyan új technológiát vázolt fel, amely képes a vastagbélrákos sejteket ténylegesen normális sejtekké alakítani.
A csapat arra a megfigyelésre összpontosított, hogy az onkogenezis — az a többlépcsős folyamat, amelynek során a normális sejtek rákos sejtekké alakulnak át — során a normális sejtek visszafejlődnek differenciálódási pályájuk mentén. Ez lehetővé tette számukra egy olyan technológia kifejlesztését, amely létrehozza a sejt normál differenciálódási pályájához kapcsolódó génhálózat digitális ikertestvérét. E szimuláció segítségével szisztematikusan azonosítani tudták azokat a molekuláris mester kapcsolókat, amelyek a normális differenciálódást indukálják.
Az eredmény azt mutatja, hogy a rákos sejtek génhálózatának digitális ikertestvérek létrehozásával és elemzésével a rákos sejtek visszafordítása elérhető. Ez a megközelítés szisztematikusabb utat teremt a továbblépéshez, ahelyett, hogy a véletlenszerű felfedezésekre hagyatkoznánk. Lehetséges, hogy a felfedezés új, reverzibilis rákterápiákhoz vezethet, amelyek különböző típusú rákos sejteken alkalmazhatók.
Az a tény, hogy a rákos sejtek vissza tudnak alakulni normális sejtekké, megdöbbentő jelenség. Ez a tanulmány bizonyítja, hogy az ilyen visszafordulás szisztematikusan előidézhető. Ez a kutatás a reverzibilis rákterápia újszerű koncepcióját vezeti be a rákos sejtek normális sejtekké való visszafordításával. Emellett a normális sejtek differenciálódási pályáinak szisztematikus elemzésén keresztül alaptechnológiát fejleszt ki a rákos reverzió célpontjainak azonosítására
- magyarázta Kwang-Hyun Cho egy nyilatkozatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.