A szemrángás a szemhéj izmainak ismétlődő és önkéntelen görcsét jelenti – és meglehetősen gyakori tünet. Időtartama legtöbb esetben kiszámíthatatlan: néhány másodperctől akár órákon át is eltarthat – szélsőséges esetben pedig előfordulhat, hogy a görcsös tikkelés több napig, vagy hétig is fennáll. A szemrángás okai többnyire nem jeleznek komoly bajt; a tikkelés általában fájdalommentes, ártalmatlan, és orvosi beavatkozás nélkül megszűnik. Ritka esetekben a szemhéjgörcsök krónikus mozgászavar korai figyelmeztető jelei lehetnek, különösen akkor, ha más arcizom-tikkelések, vagy kontrollálhatatlan mozdulatok is kísérik a görcsöket.
A stressz növeli az adrenalinszintet és ez a szem körüli izmok rángatózását eredményezheti. Ha sokat stresszelünk, akkor az idegrendszerünk túlterhelődhet és könnyen szemrángás lehet a vége.
A kialvatlanság szintén hozzájárulhat a szem izmainak rángatózásához; ilyenkor az idegrendszer nagy sebességre kapcsol, az izmok nem tudnak megfelelően pihenni, így könnyebben alakulhatnak ki akaratlan izom-összehúzódások.
A koffein serkenti az idegrendszer működését és túlzott fogyasztása következtében könnyen szemrángás alakulhat ki.
A szem megerőltetése a szem elfáradásához vezethet – ha túl sokáig nézzük a tévét, a telefont, vagy a számítógép képernyőjét, akkor szemszárazság alakulhat ki, amely szintén a szem izomzatának rángását eredményezheti.
Szemrángást okozhat, ha valami belekerül a szemünkbe, vagy ha erősen fúj a szél; de a fény, vagy a légszennyezettség is irritációt eredményezhet. Amikor az irritáló anyagok bejutnak a szemhéjba, az gyulladást és kipirosodást okoz, amely rángatózásra késztetheti az izmokat.
A tápanyaghiányok – különösen a magnéziumhiány – szintén szemrángáshoz vezethet, mivel a magnézium segít szabályozni az izmokat és az idegrendszer működését.
Ha gyakran tapasztalunk szemszárazságot, és egész nap a számítógép előtt dolgozunk, akkor figyeljünk arra, hogy időnként tartsunk szünetet, pihentessük a szemünket. Érdemes csökkenteni a bevitt koffein mennyiségét is; valamint igyekezzünk legalább 7-9 órát aludni éjszakánként. Ha a szemrángás szemirritációval, vagy allergiával hozható összefüggésbe, akkor alkalmazhatunk hideg vagy meleg vizes borogatást – ez segíthet megnyugtatni a szemünket és mérsékelni a szemrángást. Szemszárazság ellen használhatunk műkönnyet, csak ügyeljünk arra, hogy kizárólag jó minőségű terméket válasszunk. A stressz és a szorongás tüneteinek enyhítésére próbáljunk ki különféle relaxációs technikákat, meditációt, vagy jógázzunk rendszeresen. Együnk magnéziumban gazdag ételeket; dióféléket, zöld leveles zöldségeket, banánt, de szedhetünk magnézium kiegészítőket is.
A szemrángás legtöbbször ártalmatlan és magától elmúlik. Ha azonban több hétig fennáll, vagy fájdalommal, illetve látásproblémával jár együtt, akkor mindenképpen keressük fel orvosunkat, mert ritka esetben a tünetek idegrendszeri problémákra is utalhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.