Vannak fogadalmak, amelyeknek a betartása nemcsak amiatt lehet fontos, mert közvetlen eredményt hoz, hanem azért is, mert hosszú távú hatásai is vannak. Ilyen fogalmak az életmóddal kapcsolatos ígéretek, ám a fogalom sok mindent takarhat, nem kizárólag az étkezéshez kapcsolható. Például a tanulás a jövőre is hatással lehet. Ha te is szeretnél valamilyen új ismertre szert tenni, különösen, ha egy új nyelv megtanulása a célod, jobb, ha betartod a magadnak tett fogadalmadat, és végig viszed, amit elterveztél, ugyanis kutatások szerint a nyelvtanulás sok egyéb haszna mellett a demencia, és az Alzheimer-kór megelőzésében is komoly szerepet játszik.
A kétnyelvűség akár öt évvel is késleltetheti az Alzheimer-kór kialakulását azokhoz képest, akik csak egy nyelvet beszélnek— állítják a Concordia Egyetem kutatói. A mentális stimuláció, mint például a több nyelv beszélése, az egészséges táplálkozással, a rendszeres testmozgással, a jó alvással és a szem és fül egészségével együtt vélhetően segít megvédeni az agyat a romlástól.
Kutatók szkenneléssel vizsgálták a nyelvvel és az öregedéssel összefüggő agyi régiók ellenálló képességét. Azt találták, hogy a csak egy nyelvet beszélő embereknél kisebb volt a hippokampusz, vagyis az agynak a tanulásban és a memóriában részt vevő része. Ez a csökkenés nem volt megfigyelhető azoknál, akik két vagy több nyelven beszélnek.
A tanulmány egyik készítője elmondta: „A hippokampuszban, amely az agyban a tanulás és a memória fő régiója, és amelyet az Alzheimer-kór nagymértékben érint, nagyobb volt az agyállomány”.
A kutatók olyan felnőttek agyát hasonlították össze, akiknél Alzheimer-kórt, illetve enyhe kognitív károsodást diagnosztizáltak — ez egy olyan állapot, amikor valaki több memória- vagy gondolkodási nehézséget tapasztal, mint más vele egykorú társai —, illetve nem diagnosztizáltak. A kétnyelvűeknél nem volt változás a hippokampusz térfogatában, függetlenül attól, hogy Alzheimer-kórjuk milyen stádiumban volt.
A kutatók 356 Alzheimer-kóros ember, valamint 175 olyan személy felvételeit elemezték, akik a demencia különböző típusaiban szenvedtek, illetve akiknél fennállt a demencia kockázata. A kétnyelvűeknél négy-öt év késleltetést tapasztaltak az Alzheimer-kór tüneteinek megjelenésében az egynyelvűekhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.