Valóban összeomlott a maja civilizáció? Az ősi kultúra eltűnésének igaz története

Maja civilizáció
Shutterstock - Tetris Awakening
maják mezoamerikai Amerika
A közkeletű elképzelés szerint az ősi maja kultúrának egy hirtelen összeomlás vetett véget. Friss kutatások azonban új megvilágításba helyezik az maja civilizáció végéről alkotott képet.

A fényes maja civilizáció mezoamerika egyik legvirágzóbb kultúrája volt, mely a közvélekedés szerint i. sz. 900 körül összeomlott. Egy nemrégiben készített régészeti kutatás szerint ez távolabb nem is állhatna a valóságtól. Fedezzük fel a maja birodalom végének valós történetét.

Maja civilizáció, maja kultúra
Megdőlni látszik a maja civilizáció  összeomlását képező tévhit.
Forrás: Shutterstock

A maja civilizáció idővonala

Írott és régészeti bizonyítékok alapján a maják ősei legalább időszámításunk előtti 19. század óta lakják a Yucatán-félszigetet és környékét. Prosperáló birodalmuk i. sz. 200 és 900 között élte fénykorát, ezt nevezzük a klasszikus korszaknak.

Ebben az időszakban olyan pompás városállamok voltak a központjaik, mint Chicén Itzá, vagy Tikál, melyek romjai a mai napig ámulatba ejtik az embereket.

Az egykor fényes civilizáció i. sz. 900 és a spanyol konkvisztádorok 1540-es évek megjelenése közötti időszakban posztklasszikus korszakát élte, árnyéka volt régi önmagának, amit egy összeomlásnak köszönhetett. Utóbbi állítást kérdőjelezte meg a kutatás.

Összeomlás vagy átalakulás?

A roppant városromok könnyen megtévesztik az embert, mert elterelik a figyelmét az apró részletekről, de a kutatók munkáját a Yucatán-félszigeten lévő áthatolhatatlan dzsungelek sem tették egyszerűvé.

Az ún. lidar, egy lézer alapú távérzékelési rendszer több falu és város nyomaira bukkant a Közép-amerikai dzsungelben. Ez rávilágít, hogy nem összeomlás, hanem átalakulás volt: a politikai és természeti változások miatt a lakosság a városokból vidékre költözött.

A maja civilizációnak a posztklasszikus időszak valójában az alkalmazkodás és újjáépülés diadalmenete volt.

Ebben a korszakban épült fel az egykori főváros Chicén Itzá romjain Mayapan városa, ami a későbbi központ lett. A maja kultúra szívósságát az is jól jelzi, hogy utolsó nagyobb maja városállam, Nojpetén csak 1697-ben esett el. A maja nyelveket mintegy 6 millióan beszélik a mai napig és kultúrájuk jó részét is sikerült megőrizni a maják ma is élő leszármazottainak.

Maják
A maja kultúra nem omlott össze, csupán az emberek vidékre költöztek a városokból. A maják hagyományainakk egy része a mai napig él.
Forrás: Shutterstock

Mi okozta a maja civilizáció bukását?

A maja civilizáció történetének megértéséhez azt kell tisztázni, hogy nem egy egységes birodalomról, hanem egymással szoros kapcsolatban álló városállamokról van szó, melyeket a kultúra és kereskedelem fűzött össze.

Az összeomlás végén kártyavárként omlottak össze ezek a városállamok, mely folyamat több generáció alatt ment végbe.

Valószínűleg a városállamok rivalizálása következtében kialakult politikai instabilitás, a városok túlnépesedése miatti kimerülő természeti erőforrások, aszály, háborúk okozták a dicső ősi maja kultúra pusztulását. Amit most már jól tudjuk, hogy valójában nem összeomlás, hanem átalakulás volt.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.