Ez a 3 rövid kérdés elárulja, milyen az egészségi állapotod

Egészség, egészségi állapot
Shutterstock/Andrii Iemelianenko -
egészség egészségi állapot fittség
Tudtad, hogy mindennapi egészségi állapotunk könnyedén nyomon követhető három egyszerű kérdéssel? Ha a rájuk adott válaszokat figyelembe vesszük, rengeteget tehetünk azért, hogy hosszú távon is jó legyen az egészségi állapotunk.

Ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket, nem szükséges bonyolult diétákhoz vagy edzésprogramokhoz folyamodnunk. Elég, ha időről időre felteszed magadnak ezt a 3, egészségi állapotodra vonatkozó kérdést, ahogyan azt Karan Rajan brit sebész, influenszer és bestseller író javasolja, hiszen már ezzel is sokat tehetsz az egészséged megőrzéséért.

Már napi 4 perc intenzív mozgástól javulhat az egészségi állapotunk.
Már napi 4 perc intenzív mozgástól javulhat az egészségi állapotunk.
Forrás: Shutterstock

Tedd fel magadnak ezt a 3 egyszerű kérdést, hogy kiderüljön milyen az egészségi állapotod

Fontos, hogy rendszeresen átgondoljuk, hogyan állunk a mozgással, a bélflóránkkal és az immunrendszerünkkel kapcsolatosan. Rajan brit sebész és bestseller szerző három egyszerű kérdése segíthet abban, hogy ezekre a tényezőkre figyelve fenntartsuk az optimális állapotot.

1) Mennyit mozgok?

Gyakran halljuk, hogy napi 10.000 lépést kellene megtennünk és hogy séta helyett lehetőleg a gyors gyaloglást válasszuk. 

Azonban már az is sokat számít, ha az átlagos napi lépésszámunkat 1.000-ről 2.000-re növeljük, hiszen ezzel jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. 

Egy, a British Journal of Sports Medicine-ben megjelent tanulmány szerint napi négy perc intenzív mozgás – például gyors lépcsőzés vagy nehéz bevásárlótáskák cipelése – a középkorú és idősebb nők esetében felére csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Tehát már egy kis extra mozgás is rengeteget jelenthet!

2) Hogyan van a bélrendszerem?

Az egészséges bélrendszer kulcsfontosságú az általános egészségünk szempontjából: hatással van az immunrendszerre, az anyagcserére és még a pszichés állapotunkra is. A jó hír az, hogy a táplálkozás pozitív változtatásaival sokat tehetünk érte. A bélmikrobák különösen szeretik a prebiotikumokat, amik olyan oldható rostok, amelyek hüvelyesekben, gabonákban és diófélékben találhatók. A prebiotikumokat a bélbaktériumok rövid szénláncú zsírsavakká (posztbiotikumokká) alakítják, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak és erősítik az immunrendszert. Emellett a probiotikumok is rendkívül hasznosak. Ezek élő mikroorganizmusok, amelyek többek között kefirben, savanyú káposztában és más fermentált élelmiszerekben találhatók.

Ami nem tesz jót a bélrendszerünknek: Antibiotikumok, cukor, alkohol, feldolgozott élelmiszerek, dohányzás és mesterséges édesítőszerek.

3) Milyen gyakran vagyok náthás?

Felnőttek esetében évente két-öt nátha teljesen normálisnak számít. Ahhoz, hogy az immunrendszer megfelelően működhessen, fontos, hogy elegendő alvást biztosítsunk, mivel az alváshiány negatívan befolyásolja az immunválaszt. Emellett egészséges táplálkozásra van szükség, mivel a bélrendszer alapvetően fontos az immunitás szempontjából. Októbertől márciusig Rajan szerint érdemes D-vitamin-készítményeket szedni, mivel ezek is hozzájárulnak az immunitáshoz. 

Továbbá fontos, hogy mozgásban maradjunk, elegendő vizet igyunk, és olyan ételeket fogyasszunk, amelyek magas víztartalommal rendelkeznek – hiszen az immunrendszer egy nagy része, a nyirokrendszer, a folyadékra támaszkodik.

A krónikus stressz is gyengítheti az immunválaszt, ezért érdemes elgondolkodni, hogyan csökkentheted a stresszfaktorokat.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.