Az egész világ csodájára jár a japánok elképesztő fiatalosságának és lassú öregedésének. Meglepő, de páratlan egészségi állapotuk egy egészen apró dolognak köszönhető. Kutatások felfedték, miért épp náluk a leghatékonyabb az öregedés lassítása.
Folytassunk akármilyen életmódot, orvosi kutatások alapján akkor sem élhetünk 120 évnél tovább, mivel ez a sejtek osztódásának végső határa. Az öregedést gyorsítják a szabadgyökök, testünkbe került méreganyagok, de komoly szerepe van benne a genetikának is.
Az emberi test öregedése ma már a számos diéta, az étrend-kiegészítő, és a sportos életmód révén lassítható, tehát a sokat emlegetett aktív életmód, testmozgás és változatos táplálkozás kulcsfontosságú. Egy nemrégiben végzett kutatás eredménye szerint, a legnagyobb változást az öregedés lassításában mégis az étrend képes hozni.
Talán semmi sem árul el többet arról, hogy a japán életmód egészséges, mint a tény, hogy a fejlett országok közül náluk a legalacsonyabb az elhízottak aránya, kevesebb, mint 4%. Emellett relatíve alacsony náluk a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, és bizonyítottan lassabb náluk a biológiai öregedés.
Ez többek között az egészséges, rizsben, hínárban, halban, zöldségekben, valamint szójában gazdag japán étrendnek köszönhető.
A japán étrend mellőzi a hozzáadott cukor, feldolgozott élelmiszereket és magas zsírtartalmú ételeket, de elterjedt náluk a 80%-os szabály is, ami azt takarja, hogyha nagyjából jól laktak, akkor abbahagyják az evést. Egészséges étrendjüknek köszönhetően a lassabb öregedés még az elhízott, dohányzó, alkoholt fogyasztó japánok esetében is megfigyelhető. Relatíve sokat sétálnak, a mozgás mindennapi éltük része, de hosszú életük titka lehet a keleti filozófiák követése, mértékletes alkoholfogyasztásuk is.
Kék zónáknak nevezzük a föd azon területeit, ahol az átlaghoz képest jóval tovább élnek az emberek. Az egyik ilyen kék zóna a Japánban található Okinawa szigete.
Az, hogy a japánok lassan öregszenek és az idősek sokáig munkaképesek maradnak, átrendezte a népességet, ugyanis a japán társadalom rohamosan öregszik. 125 milliós lakosságának 29%-a már betöltötte a 65. életévét, ez a szám pedig rohamosan növekszik.
Sokkoló tény, de Japánban több felnőttpelenkát adnak el, mint babáknak valót.
Nyugdíjrendszerük az összeomlás felé robog, óriási náluk a munkaerőhiány, ami már a gazdasági növekedésnek is gátja. A rossz gazdasági helyzet miatt egyre több japán nyugdíjas marad a munka világában, amivel viszont a fiatalokat szorítják ki onnan, közben a nyugdíjas bűnözők száma is megemelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.