Tudományos áttörés - Magyar kutatók találták meg a hosszú élet titkát

orvos, kutatás, gyógyítás, rák, betegség, hétköznapi baktérium
Shutterstock - raker
kutatás öregedés genetika
Az öregedés folyamatának megértése és lassítása régóta foglalkoztatja a tudományos világot. Egy magyar kutatócsoport meglepő eredményeket ért el ezen a területen: férgek segítségével vizsgálták az öregedés genetikai alapjait, és olyan felfedezést tettek, amely megfejtheti, mi a hosszú élet titka.

A kutatást az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkatársai, Dr. Sturm Ádám és Dr. Vellai Tibor vezették, akik a DNS egy speciális részét tanulmányozták. A TE-ket, más néven ugrógéneket, már régóta ismerik a genetikusok, azonban a szerepük az öregedés folyamatában eddig kevésbé volt tisztázott. A hosszú élet titka, bármilyen furcsa, a férgekben keresendő. 

Arc öregedése, ránc, szívprobléma, hosszú élet
A hosszú élet titka a férgekben lehet
Forrás: Shutterstock

A hosszú élet titka a férgekben lehet

A magyar kutatók által vizsgált transzpozábilis elemek olyan DNS-szakaszok, amelyek képesek helyet változtatni a genetikai kódunkban. Ez a mozgás azonban veszélyes lehet: ha túl sok ilyen mozgás történik, a genetikai kód instabillá válhat, és megzavarhatja a sejtek normális működését. Ez a folyamat az öregedés egyik kulcsfontosságú tényezője lehet. A kutatók kísérleteiket egy Caenorhabditis elegans nevű féregfajon végezték, amelyet gyakran használnak az öregedéssel kapcsolatos kutatásokban. A kísérletek során a Piwi-piRNS útvonal nevű folyamatot vizsgálták, amely a TE-k mozgásának szabályozásáért felelős.

A halhatatlanság útja

A kutatás során a tudósok felfedezték, hogy a rákos őssejtek nem öregszenek, mert a Piwi-piRNS útvonal megerősödik ezekben a sejtekben. Ez a folyamat megakadályozza az ugrógének túlzott mozgását, így stabilizálja a genetikai kódot és megőrzi a sejtek egészséges működését. A kutatók ezt a mechanizmust próbálták meg „átültetni” a férgekre. A Piwi-piRNS útvonal megerősítése mellett csökkentették az ugrógének aktivitását, ami lassította a férgek öregedését.

Mit jelent ez az emberiség számára?

A kutatás eredményei arra utalnak, hogy az öregedés lassítása, sőt bizonyos esetekben megállítása lehetséges lehet a genetikai folyamatok szabályozásával. Bár ezek az eredmények egyelőre csak férgeken végzett kísérletekre alapulnak, az emberekre gyakorolt lehetséges hatásuk rendkívül izgalmas. A kutatás következő állomása, hogy részletesebben megvizsgálják, hogyan működik a Piwi-piRNS útvonal más élőlényekben, és hogy milyen módszerekkel lehetne hasonló hatást elérni emberekben. Bár a teljes áttöréshez még hosszú út vezet, ez a kutatás már most is alapjaiban formálhatja át az öregedésről alkotott képünket.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.