Az, hogy mikor a legjobb sportolni, két táborra osztja az embereket: az egyik csapat a reggeli edzésre esküzik, míg a másik az esti futás szerelmese. Azonban tudományos érvekkel is meg lehet indokolni, mikor érdemes testmozgást végezni. Összegeztük a szakértők véleményét.
Főleg a pacsirta típusú, azaz a korán kelő emberek bizonygatják a reggeli edzés előnyeit; állításuk szerint így sokkal energikusabban és vidámabban vágnak neki a napnak. Ez a feltevés nem is alaptalan, hisz a testmozgás során endorfin szabadul fel a szervezetben, mely stresszcsökkentő és hangulatjavító hatású, ráadásul a mozgás még az energiaszintet is növeli, mivel edzés közben az emésztés szinte teljesen leáll, és felpörög az anyagcsere, így kevésbé éhesek a nap folyamán. Emellett, akik rendszeresen reggel edzenek, több zsírt égetnek és energikusabbak is.
Reggel kocogni kétségtelen pozitív hatásokkal jár, ám az esti futás, torna előnyei mellett sem szabad elmenni. A mindennapi stressz tökéletes levezetése az este vagy késő délután végzett mozgás, emellett páratlanul alkalmas izomépítésre, mivel ekkor az ideális a kortizol és tesztoszteron aránya. További érv az esti futás mellett, hogy könnyebben napirendünkbe illeszthető.
Minkét napszakban végzett sporttevékenység ellen is felhozhatók érvek. Reggel még relatíve alacsony a testhőmérséklet, ezért hosszabb bemelegítés szükséges, így a húzódások, görcsök kockázata is magasabb. Az esti edzés elleni legnyomósabb érv, hogy felpörgeti a szervezetet, így nehezebben alszunk el, ami rontja a regenerációs folyamatokat.
Sportága válogatja, mikor érdemes végezni: a kardio, illetve az aerob testmozgást, például a biciklizést, a kocogást, az úszást a délelőtti órákban, míg csapatsportokat és erőléti edzéseket inkább kora este javasolt.
Végezzük reggel vagy este, a testmozgás jótékony hatásai mindig érvényesülnek, szervezetünk szempontjából azonban egy másik, egészen meglepő napszak az ideális.
Testhőmérsékletünk, aktivitásunk és reakcióidőnk délután 2 és 6 között éri el csúcspontját, így ha ebben az időszakban sportolunk, nem lőhetünk mellé.
Izmaink, ízületeink állapota, hormon és enzimtermelésünk ebben az időszakban van a legjobb állapotban, ami ideálissá teszi napi testmozgásunk elvégzésére. A reggeli órákkal szemben ilyenkor állóképességünk, valamint a szervezet oxigénfelvétele is ebben az időszakban a leghatékonyabb. A lényeg viszont az, hogy mozogjunk, és élvezzük a sportokat, a többi már részletkérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.