Az testedzés legmegerőltetőbb része az első néhány perc, így sokan hajlamosak feladni. Pedig a testmozgás számos olyan pozitív hatással jár, ami miatt érdemes folytatni. Segítünk megérteni, hogy mi folyik le a szervezetedben, amikor nekivágsz az edzésnek, hogy motivációval felvértezve kezdhesd el.
Érdekes testi jelenség, hogy a szívverés már a testmozgást megelőzően fokozódik, már az is elég ha csak rágondolunk. Ezért egy speciális stresszhormon, a noradrenalin a felelős, ami előzetesen felkészíti a szervezetet a mozgásra.
Amikor a testmozgás elkezdődik, a pulzusszám tovább emelkedik, a szív percenként 50-et vagy még többet verhet.
Közben az erek összeszűkülnek, nő a vérnyomás, hogy az oxigén, valamint a mozgáshoz szükségek tápanyagok az izmokba jussanak. Rendszeres testmozgást végzők ezen a folyamaton gyorsabban átesnek, mivel izmaik alkalmazkodtak a fokozott igénybevételhez.
Magától értetődő, hogy amikor edzés közben megnő a szervezet oxigénigénye, és több szén-dioxidot is kell eltávolítania, akkor a légzés is nagyobb fordulatszámon kezd pörögni. A borda és rekeszizmok keményebben dolgoznak, akár 15x több oxigént szívunk be, mint nyugalmi állapotban.
Amikor testünk mozgásba lendül, az izmoktól olyan jeleket kap az agy, hogy ott van szükség a tápanyagokra, a szervezet pedig azonnal cselekszik: a mozgás szempontjából kevésbé fontos testrészekben csökkenti a véráramlást, a vér nagy részét pedig a vázizmokba koncentrálja.
Az edzés első 10 másodpercében a foszfokreatin raktárakból fedezi szervezetünk a vázizmok megnövekedett energiaigényét.
Testmozgás jótékony hatásai nemcsak a testet, hanem az elmét is érintik, ugyanis edzés közben az agy aktivitása is megnő. Agyunk a testedzés első néhány percében egyfajta előkészítő szakaszban van, amikor még az izmok vérellátása növekszik meg, közben emelkedik a pulzusszám és fokozódik a légzés.
Később az agy is fokozott tápanyag- és oxigénellátásban részesül, ami felpörgeti az éberséget. Edzés segíti az új neuronok létrejöttét, amik elsősorban az emlékezésért felelősek, így javulnak a kognitív képességek is.
Aki belekezd egy edzésbe, gyakran tapasztalhat szorongást, ami a szervezet mozgásra adott stresszreakciójának kellemetlen mellékhatása. Ez pár perc után elmúlik, utána pozitív hormonális változások következnek. Felpörög az adrenalin termelése ami energiát ad, emellett az endorfin szintje is megnő, ami természetes stresszoldó boldogsághormon.
Akár 10 perc rendszeres testmozgás előnyei is jelentős minőségi ugrást jelentenek egészségünkben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.