Ezek a házi arcápolási módszerek teljesen hazavághatják a bőrödet

Shutterstock/Copyright (c) 2022 Azay photography/Shutterstock. No use without permission. - Azay photography
arcápolás arcbőr arcpakolás
Sokan igyekeznek kerülni a kemikáliákat, ha kozmetikumokról van szó, és inkább természetes módszereket keresnek. Házi arcápoló recept rengeteg van, egy részük hatásos is, de sok olyan is kering a neten, amik rengeteget árthatnak a bőrödnek.

Akár az egész arcápolási rutinodat megoldhatod házi készítésű szerekkel, de nagyon nem mindegy, hogy milyen alapanyagokat használsz! Házi arcápoló készítése előtt alaposan utána kell járni az összetevőknek, hiszen nem minden felkapott ötlet hatásos, és némelyik kimondottan ártalmas is lehet.

Némelyik házi arcápoló kárt okozhat a bőrön.
A rossz alapanyagokból készült házi arcápoló káros lehet a bőrödre.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2020 fizkes/Shutterstock.  No use without permission.

Veszélyes is lehet a házi arcápoló

Bőrgyógyászok szerint a nem megfelelő összetevőkkel készített házi arckrémek, maszkok, tisztító folyadékok ronthatnak a bőr állapotán, felerősíthetik a meglévő problémákat, egyesek pedig gyulladást, sérüléseket okozhatnak. Érdemes tehát alaposan utánajárni, milyen házi kozmetikumok táplálják a bőrödet, és mely összetevőket érdemes elkerülni. Utóbbiak közül sok kimondottan divatos is; ezeket gyűjtöttük össze.

Méz

Gyakori összetevője a házilag készített arcpakolásoknak, arcmaszkoknak, hiszen segít csökkenteni a kórokozók számát és enyhíti a gyulladásokat. Azonban kutatások során kiderült, hogy nem eléggé: a méz nem hatékonyabb, mint az antibakteriális szappanok. Ha rendszeresen arcápolásra használod, és csak erre hagyatkozol, meglehet, hogy nem fogod elérni a kívánt hatást; inkább csak alkalmanként, időszakosan használj mézet arcápolásra.

Citromlé

Sokan a bőr világosítására és a szeplők halványítására használják, ám szakértők szerint jobb, ha a citromlé marad a konyhában. Mivel erősen savas, irritációt okozhat az arcbőrön, és akár fotodermatitiszhez is vezethet a használata. A fotodermatitisz során a bőrre került anyag – pl. citromlé, de ilyen a füge fehér nedve is – hatására a bőr a napsugarakra pirosodással, extrém esetben fájdalmas hólyagokkal reagál. Bár ezek a kiütések gyorsan elmúlnak, fájdalmasak és kellemetlenek is.

Szódabikarbóna és fogkrém

Az egyik legdivatosabb házi arcápoló a szódabikarbóna, amit főleg pattanások gyors eltüntetésére szoktak használni. Ám akárcsak a fogkrémet, ezt sem célszerű az arcunkra kenni; ugyanis mindkettő irritálhatja a bőrt, és gyulladásokat okozhat.

Ecet

Van, aki arclemosóként almaecetet vagy fehér ecetet használ. De tévhit, hogy helyreállítja az arcbőr pH-értékét; bőrgyógyászok szerint ugyanis enyhébb esetben irritációt okozhat, extrém esetben pedig gyorsabb leégést, ha ecetes arcápolás után kimerészkedsz a napra.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.