A havi önvizsgálat életet menthet: így vehető észre a mellrák

önvizsgálat otthon
Shutterstock - Prostock-studio
szűrés mellrák vizsgálat
A mell önvizsgálata az egyik legjobb módszer arra, hogy az esetleges elváltozásokat észrevegyük, ezzel pedig sokat tehetünk azért, hogy a mellrákot időben felfedezzük. Megmutatjuk hogyan végezheted el az önvizsgálatot otthon!

Hazánkban a tüdődaganat mögött a rosszindulatú emlődaganat a második legtöbb halált okozó daganatos betegség: évente több mint 2 000 nő veszti életét, és közel 9 000 új esetet diagnosztizálnak. Már 20 éves kortól ajánlott a rendszeres, havi önvizsgálat. Megmutatjuk hogyan! 

önvizsgálat, mellrák, emlőrák
Az önvizsgálatot havonta kellene elvégezni
Forrás: Shutterstock

Így végezzük el az önvizsgálatot 

A rendszeres, havi önvizsgálat nagyon fontos a nők egészsége szempontjából, viszont sokan egyáltalán nem foglalkoznak vele, és aki el is végzi, a legtöbbször túl gyorsan és nem megfelelően csinálja az önvizsgálatot - figyelmeztet dr. Hilary Jones brit szakember. 

 „Minden nőnek ismernie kell a mellét, azt, hogy milyen normál állapotban, így könnyebben észre lehet venni, ha valami változik.”

A változások pedig akár rosszindulatúak is lehetnek, ha időben lépünk, akkor ezeket viszonylag könnyen gyógyítani lehet. A szakember szerint sok nő túl kevés időt tölt az önvizsgálattal: alig néhány másodpercet, pedig a gyors tapogatás helyett alapos vizsgálatra lenne szükség.

A másik nagy hiba az, hogy nem mindig azonos időben végzik az önvizsgálatot. A mell folyamatosan változik attól függően, hogy hol tart éppen a menstruációs ciklus. A legjobb mindig ugyanakkor, a menstruációt követő héten elvégezni a vizsgálatot, így ugyanis az előző havi állapothoz tudunk hasonlítani.

Önvizsgálat otthon: 

  • Álljunk csípőre tett kézzel és lazítsuk el a mellkas oldalán lévő izmokat. A mellet osszuk fel képzeletben négy részre úgy, hogy egy-egy vonalat húzunk a mellbimbón keresztül függőlegesen és vízszintesen is. Mind a négy részre fordítsunk azonos figyelmet.
  • A mutató, a középső és a gyűrűs ujj segítségéve alaposan tapogassuk át a mellet, egészen a kulcscsontig. Ne hagyjuk ki a hónalj alatti részeket, a mellbimbó körüli területet és a mell alsó részét sem!
  • Először csak a mell felületét tapogassuk át, de utána próbáljuk meg a mélyebb szövetrétegeket is áttapintani.
  • Mindkét mellet legalább 3-3 percig vizsgáljunk.
  • Az önvizsgálat során ne csak csomókat keressünk! Nézzük meg a bőr állapotát is. Van-e rajta például kiütés, kivörösödés? Óvatosan nyomjuk is össze a mellet, mert a mellbimbóból távozó váladék különösen, ha sárgás vagy véres, figyelmeztető jel lehet!
  • Hasonlítsuk össze a két mellet is. Bár mindenkinél van egy kis aszimmetria, a nagyon feltűnő, szabad szemmel is jól látható, méret- vagy állagbeli különbségek azonnali orvosi felülvizsgálatot igényelnek.

Ha a melledben szokatlan csomót vagy a bőr megvastagodását észleled, illetve, ha a bimbó váladékozik, haladéktalanul fordulj orvoshoz!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.