Megdöbbentő: kiderült miért voltak olyan rémes állapotban az űrben rekedt asztronauták

asztronauta
AFP/(NASA/Keegan Barber)For copyright and restrictions refer to - http://www.nasa.gov/multimedia/guidelines/index.html -
űrállomás baktérium mikroba asztronauta
Köztudott, hogy a súlytalanság és világűr megerőlteti az űrhajósok szervezetét. Azonban megdöbbentő ok áll a két űrben rekedt asztronauta katasztrofális állapota mögött.

A két űrben rekedt asztronauta rémes egészségi állapotban tértek vissza hosszúra nyúlt missziójukról.  Azonban egészen félelmetes oka van annak, hogy állapotuk miért ennyire rossz. Talán még ránk is kihatással lehet.

steril az űrállomás a két asztronauta számára
Túl steril az űrállomás a két asztronauta számára?
Forrás:  Getty Images

9 hónap súlytalanság vs. az asztronauta szervezete

Alapesetben legfeljebb hat hónapot tölthetnek az űrhajósok az űrben, mivel a súlytalanság jelentősen megterheli az emberi szervezetet. Sunita Williams és Barry Wilmore ehhez képest 9 hónapra rekedt a jeges kozmoszban, ahol a Nemzetközi Űrállomás vendégszeretetét élvezték (?).

A súlytalanság kedvezőtlen hatással van a keringésre, izmokra, csontokra, látásra.

Hosszabb küldetések során gyakoriak az immunrendszeri problémák, bőrirritációk és gyulladásos betegségek, azonban csak nemrég jöttek rá a kutatók, hogy ezek összefüggésben állak az űrállomás túl steril környezetével. Ez talán megmagyarázza az űrben rekedt asztronauták rossz egészségi állapotát.

Miért káros a túlságosan steril környezet?

A Földön körülbelül egy billió mikroba, illetve baktériumfaj él, melyek közül egyesek betegséget okoznak, míg mások segítenek megőrizni az egészséget. Ezek kölcsönhatásban állnak egymással, törékeny egyensúlyt alkotnak. A Nemzetközi Űrállomásokon azonban jóval alacsonyabb a mikrobadiverzitás, mivel roppant steril a környezet, a legtöbb az asztronauták révén került fel oda. 

Egy kutatás szerint a jótékony baktériumok hiánya az űrállomáson csökkentheti az asztronauta immunrendszerének hatékonyságát, fokozva a fertőzésveszélyt.

Emiatt lehetett az, hogy a földre visszatérő két asztronauta ennyire rossz állapotban volt. A kutatás arra is rámutatott, hogy a túlzott fertőtlenítés csökkenti a mikrobadiverzitást, ami egészségügyi problémákhoz vezethet, mivel nincs meg a jótékony mikrobák ellensúlyozó hatása. Ha idevesszük a sejtkárosító űrsugárzást, még rosszabb a helyzet.

Megoldás: bacikat az űrbe!

A kutatók összesen 803 különböző felületet vizsgáltak az űrállomáson, és 3D térképeket készítettek a mikroba- és vegyi anyagok eloszlásáról. Eredmények alapján az űrállomás mikrobiomja az olyan zárt környezetekhez hasonlít, mint a kórházak, lakások.

Javaslatuk szerint a jövőben fontos lenne a növelni a mikrobák diverzitását a NASA űrállomásain, hogy azok a Földi környezethez hasonlítsanak. 

Persze nem a higiéniai szabályok felrúgására biztatnak, inkább a megfelelő mikrobiális környezet biztosítására, a sikeres űrmissziókhoz hosszú távon.

Veszélyes baktériumok mutálódhatnak az űrben

Arra is rávilágítanak a kutatók, hogy további vizsgálatok szükségesek annak megértéséhez, hogy a Földön hasznos baktériumok a világűrben veszélyesekké válhatnak-e, mivel a mikrobadiverzitás hiánya elősegítheti bizonyos fajok gyors szaporodását, de genetikai mutációkhoz vezethet a sugárzás hatására. 

Korábban is akadt rá példa, hogy gyógyszer-rezisztens baktériumokat találtak a nemzetközi űrállomáson, ami a földön elszaporodva beláthatatlan következményeket vonhat maga után.

Bizarr változáson mentek át az űrben rekedt űrhajósok: ez történt a testükkelHamis az űrben rekedt űrhajósok landolásáról készült felvétel? Sokak szerint ez a részlet nem stimmelTitkos e-mailek bizonyítják: összeomlott az űrben Sunita Williams

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.