A Czifrai István féle Magyar nemzeti szakácskönyvben „Posonyi finom mákos kaláts" névvel találunk benne egy receptet, de a sütemény a 20. században terjedt el a polgári konyhákban.
A sütemény feltalálójáról megbízható forrás nincs, de egyesek egy pozsonyi sütőmestereknek, mások bécsi cukrászoknak tulajdonítják az érdemet. Korábbi bejegyzések alapján Vladimír Tomčík szerint Bratislavský rožok néven a pozsonyi kifli már az 1590-es években elérhető volt nyilvános éttermekben, bár a gyártása sokkal korábbra tehető.
A kifli (Kipfel) elnevezést Bécs sikertelen török ostroma után egy Wendel nevű bécsi sütőmester találta ki: amikor a városon kívüli Szent István templom tornyán lévő török félholdat keresztre cserélték, azt találta ki, hogy "megeteti" a félholdat az emberekkel kárpótlásul, amiért az ostrom alatt annyit nélkülöztek. A kifli emiatt lett félhold alakú.
A pozsonyi kifli az egykori monarchia egész területén töretlen népszerűségre tett szert. A monarchia fennállása alatt nagy volt a vándorlás, valamint a keveredés az egyes országok népei között. A birodalom különböző területein osztrák, cseh, szlovák és magyar pékek is megfordultak. Mindenki hozta magával a saját receptjét, a fortélyokat, megismertek vagy honosítottak eljárásokat, és nemcsak a saját repertoárjukat gyarapították, hanem az adott ország vagy város, falu hagyományait is. Miután pedig hazatértek a szülőföldjükre, vagy más vidéken telepedtek le, egy idő után már hozzájuk jártak a fiatalabb kollégák. Annyi biztos, hogy Ausztriában, Magyarországon, Szlovákiában egyaránt szeretik és készítik a pozsonyi kiflit.
15 darab pozsonyi kifli élesztős, omlós tésztából, forrázott diós töltelékkel:
Tészta:
Elkészítés:
Előkészítjük a nyersanyagokat, és tésztát gyúrunk belőle. Kovászt nem készítünk és nem is futtatjuk fel az élesztőt. Hűtőben pihentetjük. Pihentetés utána tésztát 30 g-os darabokra osztjuk, felgömbölyítjük és oválisra nyújtjuk. A tészta felső részére tesszük a forrázott diótölteléket és szorosan feltekerjük, majd patkó alakúra formázzuk. Felületét 1 db egész tojással+1 tojássárgájával megkenjük. Minden egyes kenés után hagyjuk száradni a tojást a tészta felületén, majd ezt követően enyhén gőzös 180 fokos sütőben készre sütjük. A kisült termék felülete márványos kell, hogy legyen.
Hangolódj a karácsonyra a Life.hu-val!
Szuper ünnepi receptekkel, mutatós, de egyszerűen elkészíthető dekorációkkal és ajándékötletekkel vár a Life.hu karácsonyi rovata. Készülődj velünk az év legszebb időszakára!Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.