Az elmúlt 20 évben rengeteg tanulmány készült a növényi étrendek egészségre gyakorolt hatásairól, ezeket vette most górcső alá egy nagyszabású kutatás, amely közel 50 publikált tanulmány eredményeit hasonlította össze. A Plos One tudományos folyóiratban közzétett értekezés rámutat: a növényi alapú étrend számos betegség kialakulásának kockázatát csökkenti.
A tanulmányok eredményei egyértelműen kimutatták:
a vegetáriánus és vegán étkezés is csökkenti a szívizom elégtelen vérellátása következtében kialakuló iszkémiás szívbetegség, valamint egyes ráktípusok (a prosztatarák, a gyomor-bélrendszeri rák és a vastagbélrák) kialakulásának kockázatát.
Az NBC News által közölt összefoglalóból az is kiderül, hogy a növényi alapú étrend a magas testsúlyt, a szervezetben lévő gyulladásokat, és az LDL vagyis a „rossz” koleszterin szintjét is csökkenti.
Azonban a kutatók azt is megállapították, hogy nem kell teljes mértékben lemondani a húsételekről:
már az is észlelhető egészségügyi előnyökkel jár, ha az állati eredetű ételek fogyasztását heti két-három nappal csökkentjük.
Érdemes tehát olyan napokat beillesztenünk az étrendünkbe, amikor a zöldségeket és a gyümölcsöket részesítjük előnyben, és kiélvezzük ezek pozitív hatását - javasolják a táplálkozástudományi szakértők.
Sajnos sokan a húsételek elhagyásával a finomított szénhidrátok és a cukrok fogyasztását emelik meg, ami a legrosszabb táplálkozási minta. Ha valaki a vegetáriánus vagy vegán étrend mellett dönt, akkor figyelni kell a változatos táplálkozásra, mert ha innentől kezdve több pékterméket és tésztaételt fogyasztunk, az inkább negatív hatással lesz az egészségünkre.
Hogy elkerüljük a hiánytáplálkozást,
az egészséges növény alapú étrendnek megfelelő arányban tartalmaznia kell teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket, zöldségeket, olajos magvakat és hüvelyeseket.
A kutatók arra is keresték a választ, hogy miért ennyire egészséges a növényi étrend? Az egyik lehetséges ok az, hogy a sok gyümölcs és zöldség rengeteg vitamint, tápanyagot és antioxidánst tartalmaz, amelyek támogatják a szervezet működését és gyulladáscsökkentő hatásúak. A másik ok pedig, hogy a növényi alapú étrendek általában magas rosttartalmúak is, ami segít csökkenteni a rossz koleszterinszintet.
Kacérkodsz a növényi alapú ételekkel, de fogalmad sincs, hogyan kezdj hozzá? Próbáld ki ezt a két szuper receptet még ma, és meglátod, nem is lesz olyan nehéz az átszokás!
Hozzávalók:
20 dkg mexikói zöldségkeverék
1 tk ételízesítő
10 dkg kuszkusz
só
őrölt színes bors
Elkészítés:
A zöldségkeveréket felöntjük annyi vízzel hogy ellepje, majd hozzáadjuk az ételízesítőt, ízlés szerint sót, és pár perc alatt puhára főzzük. (Arra figyeljünk, hogy nehogy túlfőzzük a zöldségeket, pár perc éppen elég.) Ezután leszűrjük és melegen tartjuk, a főzőléből pedig meghagyunk 1,5 dl-t.
A kuszkuszt ezután felöntjük a 1,5 dl főzőlével, lefedjük, és pár percig állni hagyjuk, hogy felszívja a levet. Majd a kuszkuszhoz adjuk a zöldségkeveréket, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és összekeverjük.
Ebben a videóban lépésről lépésre lekövetheted, hogyan készül a lencseburger:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.