Az alma az egyik legnépszerűbb őszi gyümölcs, amit számos desszerthez felhasználhatunk, de önmagában is egészséges és finom nassolni való. Ha nagyobb mennyiséget szeretnél belőle elraktározni a téli hónapokra, már a vásárláskor érdemes figyelni néhány fontos szempontra. A tárolásnál pedig fogadd meg az alábbi tippeket, hogy az alma minél tovább megőrizze friss, ropogós és hibátlan állagát, és hetek múlva is olyan legyen, mintha éppen most szedtük volna le a fáról.
Ez lehet például a hűtőszekrény. Vagy egy hűvös, de párás helyiség az otthonodban is alkalmas az almák tárolására, például egy olyan szoba, ahol a radiátor ki van kapcsolva. Rendszeresen ellenőrizd őket, nehogy megjelenjen köztük egy rothadt darab, hiszen egy romlott alma a többit is pikk-pakk megfertőzheti.
Általában a 3,3–4,4 °C közötti tartomány a legmegfelelőbb. A hőmérsékletet soha ne csökkentsd a hűtődben 0 °C közelébe, mivel ez már a fagyáshoz közeli állapot, és az almák könnyen megfagyhatnak.
Ügyelj arra, hogy az almák ne fagyjanak meg, mert ez károsíthatja a gyümölcs húsát, ami felgyorsítja a romlásukat.
Ha a konyhapulton vagy az asztalon hagyod az almákat, gyorsan megérnek, majd hamar romlásnak indulnak. Például, ha 15,6 °C-on tárolod az almákat, azok hatszor gyorsabban romlanak, ami rontja a minőségüket.
Egy közönséges hűtővel is fenntarthatjuk a páratartalmat. Az alma 84%-a víz, így az alma télen történő tárolásának, valamint friss és lédús állagának megőrzésének legjobb módja a páratartalom 90-95%-on tartása.
Néhány almát tegyél átlátszó, újrafelhasználható fagyasztózacskóba, de még jobb, ha papírzacskót használsz, amelyen néhány körülbelül 0,64 cm méretű lyuk van. Majd helyezd őket a hűtőbe legfeljebb egy hétre.
A zacskón lévő lyukak lehetővé teszik, hogy az etiléngáz távozzon, miközben a páratartalom 90-95%-os marad.
Fontos, hogy a tárolás során az almák megfelelően szellőzhessenek. Az almák légzés közben etiléngázt bocsátanak ki. Minél magasabb az etilénszint, annál gyorsabban lélegeznek, ami felgyorsítja az érési folyamatot – és végül a romlást is. Ha zacskóban tárolod az almát, ügyelj rá, ahogy azt fentebb is írtuk, hogy a zacskón legyenek lyukak, így biztosítva, hogy az almák "lélegezhessenek" és az etiléngáz távozhasson.
A boltban kapható almák már heteken át tárolva voltak, mielőtt hozzád kerültek. Próbáld meg olyat választani, amelyeknek a szára érintetlen, mert ezek a darabok lassabban romlanak. A kitépett szár által keletkezett résen könnyebben bejuthatnak a különböző baktériumok a gyümölcsbe.
Vizsgáld meg az összes almát zúzódások, vágások, poloskák és puha foltok szempontjából. Hosszú távú tárolásra csak tökéletes gyümölcs alkalmas.
Törekedj rá, hogy mindig hibátlan almákat vásárolj és tárolj. A sérült vagy ütődött, illetve a molyok és egyéb rovarok által kilyuggatott darabokat azonnal fogyaszd el, mivel ezek nem tárolhatók hosszú ideig.
Az ilyen almákat egyszerűen tisztítsd meg a hibás részek körül, és fogyaszd el mihamarabb, használd fel süteményekhez, vagy préseld ki a levüket egy 100%-os otthon készült almaléhez.
Ezért nem feltétlen kell a legérettebb almákat összeválogatnod. Az érett vagy túlérett alma gyorsan puhává és lisztessé válik. Az alma maximális eltarthatósága érdekében ügyeljen arra, hogy érett, de még nem teljesen érett almát vásárolj.
Az édesebb almafajták csak néhány hétig tárolhatók, míg a savanykásabb fajták megfelelő körülmények között akár egész télen át frissen maradnak. Az ősszel, szeptember és október között szüretelt korai almafajták jellemzően nem tárolhatók hosszú ideig, ezért érdemes őket két héten belül elfogyasztani. A késői almafajták viszont tárolás közben négy-öt hét alatt érnek meg, és ha helyesen tárolod őket, egész télen kitartanak.
Ha hosszabb időre, például télire szeretnéd tárolni az almákat, tekerd be mindegyiket egy-egy újságpapírba, és helyezd őket egy tálcára, vagy egy fonott kosárba egymás mellé, egy rétegben. Ha az egyik alma megromlik, a papír megvédi a többi almát attól, hogy érintkezzen vele. Az almás polcok olcsó alternatívájaként használhatsz egy régi irattálcát is, amelyhez szükség szerint újabb rétegeket adhatsz hozzá.
Talán észrevetted, hogy az almákon egy viaszos réteg képződik. Ne aggódj, ez egy természetes védekező mechanizmus. Ahhoz, hogy az almák frissen ropogósak és ízletesek maradjanak, ezt a viaszos réteget ne dörzsöld, vagy mosd le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.