5 konyhai tévhit, aminek sokan bedőlünk: ezekkel ideje leszámolni

konyhai tévhitek, főzés, konyha
Shutterstock - Roman Samborskyi
trükk konyhai tipp tévhit
Édesanyáink generációk tapasztalatát adták át nekünk, ám ezek közül nem egy tévesnek bizonyult. Összeszedtük a legnagyobb konyhai tévhiteket!

Egy háztartás konyháján sok generáció tudása, tapasztalata gyűlik össze, családi receptek, főzési praktikák elegye. Azonban sok olyan konyhai tévhit megragadt a kollektív emlékezetben, amiről mára bebizonyosodott, hogy nem varázslat, csak szemfényvesztés. Ezekből szedtünk egy csokorra valót.

konyhai tévhitek, főzés, konyha, kés, vágódeszka, vágás, zöldség
Konyhai tévhitek, amikkel ideje leszámolni
Forrás: Shutterstock

Konyhai tévhitek, amiket ideje elfelejteni 

  • A főzéssel elpárolgó alkohol konyhai tévhite

Gyerekkorunk óta hallgatjuk, hogy nem kell aggódni a vörösboros-pörkölt miatt, mivel alkoholtartalma a főzéssel elpárolog. Tény, hogy főzéssel veszít az étel az alkoholtartalmából, de ez függ a főzés időtartamától, hőmérsékletétől.

 Még 2,5 óra intenzív forralás után is visszamarad 5% alkoholtartalom, amit semmivel nem lehet kiszedni. Erre a konyhai tévhitre a régi szakácskönyvek csak ráerősítenek.

  • Főzővízbe öntött olaj megakadályozza a tészta összetapadását

Sokan tapasztalhattuk, hogy a főzővízbe tett olaj ellenére is összetapadt az a fránya tészta. Hogy lehet, hogy a konyhai trükk mégsem működött? Nem mi hibáztunk, hanem a főzési praktika a rossz. Kémia óráról ismerős lehet, hogy az olaj nem keveredik a vízzel, így legfeljebb szűréskor tapadhat némi olaj a tésztára, de ezzel pedig az isteni szósz tapadását akadályozzuk. Bőséges forró víz és rendszeres kevergetés a hatékony módszer a tészta összetapadása ellen.

  • A műanyag vágódeszka higiénikusabb, mint a fa

Egy régi konyhai tévhit szerint a műanyag vágódeszkán higiénikusabb húst vágni , mint a fán, mert arról könnyebben eltávolíthatók a szennyeződések. Kutatások ennek ellenkezőjét bizonyították, ahol egy kísérletben a műanyag felületen gyorsabban szaporodtak a baktériumok, mint a fából készültön.

 A fa csersavtartalma természetes baktériumölő, de például éttermek konyháján is engedélyezett a keményfa-vágódeszka. 

  • Bármikor fűszerezhetjük az ételt

Néha még tapasztalt szakácsok is beleesnek abba a hibába, hogy a főzés random pontjain használják a fűszereket. Ez hadüzenet az ízeknek, ugyanis, ha nem megfelelő időpontban alkalmazzuk a fűszert,  akkor megakadályozzuk azokat a kémiai reakciókat, amik a telt ízekhez kellenek. A jó konyhai trükk szerint a bors, paprika a főzés elején, zöldfűszerek pedig a végén kerüljenek az ételbe.

  • Tompa késsel kisebb eséllyel vágjuk meg magunkat

Sokan a balesetek elkerülése miatt nem élezik meg a kést. Ez a konyhai tévhit nemcsak badarság, de egyenesen veszélyes is. Tompa késsel ugyanis nagyobb erőt kell kifejteni, melynek következtében könnyebben megcsúszhat a kezünk, amivel nagyobb bajt okozunk, mint amit el akartunk kerülni. Éles kés használata valóban körültekintést igényel, de sokkal precízebben és biztonságosabban dolgozhatunk vele, mint a tompa darabokkal.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.